Zobacz w naszej bazie
 • Mazurski Dwór z połowy XIX wieku w Siejniku

  Mazurski Dwór z połowy XIX...

  Dwór powstał w 1840 roku w niewielkiej osadzie Siejnik niedaleko ówczesnego Margrabowa (obecnie Olecko)....

 • Olecko Wielkie

  Jezioro Olecko Wielkie

  Rynnowe jezioro położone na obrzeżach Olecka. Zbiornik o średnio rozwiniętej linii brzegowej. Dno twarde, miejscami kamieniste....

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Siejnik: zespół dworsko-pałacowy z połowy XIX wieku

2012-10-30 12:07:30 (ost. akt: 2013-07-17 12:56:58)
Dwór powrócił do dawnej świetności

Dwór powrócił do dawnej świetności

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Siejnik to dzisiaj dzielnica Olecka, ale kiedyś był oddzielną wsią. Tam właśnie w 1840 roku pewna zamożna dama założyła majątek z pięknym dworem.

Ta obrotna kobieta interesu zwała się Elise Zimmermann. była ona wówczas właścicielką hotelu w pobliskiej Margrabowej (Olecku). Kto ciekaw, znajdzie tutaj ciekawą historię powstania Olecka.

Bizneswoman z końca XIX wieku


Pani Elise była naprawdę bizneswoman w całkiem dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Wiedziała np., ile znaczy porządna promocja; rozpowiadała szeroko o znakomitych gościach, jacy przebywali w jej hotelu. Szczyciła się zwłaszcza tym, że często bywał tam król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Poszła w tym marketingu jeszcze dalej. Otóż 25 grudnia 1853 roku nazwała swój majątek we wsi Siejnik Elżbietki, na cześć żony Fryderyka Wilhelma, królowej Elizabeth.
Na początku lat 80. XIX wieku majątek zmienił właściciela. Został nim Karol Schielke, którego talent biznesowy był jednak zdecydowanie mniejszy, niż poprzedniczki. Wkrótce majątek przejął za długi Bank Drezdeński, a od niego z kolei w 1887 roku odkupił Elżbietki generalny naczelnik powiatu Ernst Papendieck.

Znów kobieta


Majątek niestety nadal podupadał, dwór i ziemie były bardzo zaniedbane. Trzeba było prawie pół wieku i kolejnej kobiety jako zarządcy, by znowu wszystko rozkwitło. Cała posiadłość stała się wręcz wzorcowym gospodarstwem, gdy w 1935 roku przeszła w ręce Friedy Faser. Jak prawdziwy menedżer nie zajmowała się majątkiem osobiście, lecz przekazała zarządzanie mężowi. To wtedy majątek zasłynął z hodowli zarodowej popularnego w Prusach Wschodnich bydła niemieckiej rasy czarno - białej. Ważnym działem gospodarki było też sadownictwo i uprawa warzyw. Znakomity poziom produkcji rolnej spowodował, że gospodarstwo stało się ulubionym miejscem odbywania praktyk zawodowych przez uczniów szkół rolniczych.

Czas Instytutu


Po wojnie majątek nazwano "Elżbietki", A Krajowa Izba Rolnicza utworzyła w nim Zootechniczny Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Krakowie. Głównym jego zadaniem było rozwijanie postępu rolniczego w rejonie ośmiu powiatów Białostocczyzny z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, sadownictwa, pszczelarstwa i ekonomii rolnictwa. Po pewnym czasie zaczęła funkcjonować nazwa Siejnik. Prawdopodobnie pochodzi ona od nazwiska jednej z osób, która w plebiscycie w 1920 roku opowiedziały się za przynależnością Olecka do Polski.

Powrót do świetności


Funkcja Zakładu Doświadczalnego pomogła dawnemu dworowi zachować całkiem niezłą kondycję, w przeciwieństwie do wielu pałaców i dworów, które służyły za siedziby państwowych gospodarstw rolnych.
Obecnie cały zespół dworsko pałacowy w Siejniku jest wpisany do rejestru zabytków. Jest jednym z lepiej zachowanych kompleksów zabytkowych na terenie gminy Olecko. Od 2005 roku dworek jest własnością prywatną i pełni funkcje hotelowo-gastronomiczne.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. malu #872987 | 87.156.*.* 6 lis 2012 16:40

  Do 1945 r. nazwa byla Elisenhöhe , pochodzila od wlascicielki Pani Elise Zimmermann. Krol Fryderik Wilhelm IV przebywal w jej hotelu w Olecku. Hotel ten nazywal sie "Königshof", czy dzisiaj ten budynek jeszcze istnieje? Nazwisko ostatniej wlascicielki brzmi Frida Fäsher zd.Papendick

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zobacz również