Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Rezerwat przyrody Jezioro Karaś

2013-02-01 12:19:41 (ost. akt: 2013-07-17 13:00:05)
Rezerwat przyrody Jezioro Karaś

Autor zdjęcia: Wikipedia

Rezerwat przyrody Jezioro Karaś położony jest w województwie warmińsko-mazurskim na Pojezierzu Iławskim w gminach Biskupiec (pow. Nowe Miasto Lubawskie) i Iława (pow. Iława). Rezerwatem opiekuje się Leśnictwo Rydzewo w Nadleśnictwie Iława.

Akwen rozciąga się z północy na południe. W południowej części zachodniego brzegu znajduje się owalna zatoka. Z południowego krańca zbiornika wypływa rzeka Gać. Wokół płaskich i rozlanych brzegów od północy i zachodu znajdują się duże kompleksy bagien i torfowisk, z pozostałych stron otoczenie stanowią bagna, mokradła i odcinkami podmokłe łąki. Utrudnia to lub całkowicie uniemożliwia dostęp do brzegów. W odległości około 350 m na wschód leży wieś Karaś, przy brzegu południowo-wschodnim wieś Szeplerzyzna, na południowo-zachodnim - Wonna, przy północno-zachodnim - Skarszewo.
Rezerwat utworzono w celach naukowych i dydaktycznych dla zachowania zarastającego jeziora wraz z bagnami. Jest miejscem lęgowym ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu 156 gatunków ptaków, w tym 83 gatunki lęgowe. Rezerwat najbardziej znany jest z występowania gęgawy, której populacja w okresie przelotów sięga 660 osobników.
Jezioro Karaś jest typowym obiektem do badań dynamiki biocenozy jeziornej, a szczególnie jej przechodzenie w biocenozę torfowiskową. Najwięcej jest tu roślinności przybrzeżnej typu szuwarowego, zbiorowiska turzycowe oraz lasy olchowe. Jezioro jest dość płytkie, jego dno porasta ramienica. Dzieli się na dwa akweny, połączone płytkim, trudnym do przepłynięcia przesmykiem. Spośród roślin chronionych występuje m.in. rosiczka długolistna, rosiczka okrągłolistna, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk błotny, podkolan biały. W trzcinowiskach przebywają liczne watahy dzików, spotkać też można wydrę, norkę amerykańską, tchórza, lisa i jenota.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. k #1664280 | 178.56.*.* 12 lut 2015 19:37

  Nie dodano że występuje orzeł bielik i ma tam swoje gniazdo ale to chyba nie długo bo mają powstać wietraki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zwykły czytelnik #1288598 | 83.9.*.* 7 sty 2014 15:56

  Jaką ochroną objęte jezioro ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zobacz również