Dziesięć kilometrów przed Olsztynem Łyna jest dziką, niemalże górską rzeką. Spływ kajakowy przełomem Łyny, między jeziorem Ustrych a Rusią, z tego powodu staje się prawdziwym wyzwaniem.
Spływ najlepiej zacząć za zaporą i drogą w miejscu, gdzie Łyna wypływa z jeziora Ustrych. Bardzo ważny jest sprzęt, wytrzymałe kajaki. Wszystkie niepotrzebne rzeczy: telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, dokumenty, pieniądze, bezpieczniej zostawić na brzegu. Kajakarskie doświadczenia z Krutyni, to na Łynę za mało. Na spływ bez wysiadania z kajaka, nikt niech tutaj nie liczy. Trzeba więc koniecznie zabrać sandały, albo gumowe ochronne buty. A jeśli jest upał, także coś na komary i gzy. Jaka potrafi być Łyna, przekonamy się już po kilkudziesięciu metrach, na pierwszej leżącej w poprzek rzeki kłodzie. Nurt jest tak szybki, że jeśli nie ustawimy się odpowiednio, lub w porę nie wyskoczymy z kajaka, nabierze on wody prędzej, niż zdążymy zareagować.
Stanisław Brzozowski



Łodyga w postaci owłosionego długimi, srebrzystymi włosami głąbika, po przekwitnięciu znacznie się wydłuża....
Dość powszechnie bielik jest błędnie uważany za orła, podczas gdy faktycznie należy on do innej podrodziny...
Wielkością dorównują szpakom, samice są nieco większe od samców, ubarwione są jednakowo. W szacie godowej...
Inne nazwy zwyczajowe: babka wąskolistna, babka koniczynowa, babka koniczynowata, języczki polne, żywiec....
Ptak o smukłej sylwetce i długim ogonie z charakterystycznym czarno-białym upierzeniem. Obie płci ubarwione...
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Anka #788393 | 89.74.*.* 23 sie 2012 16:23
A ja przełom Łyny pokonałam samiuśka, w czasie samotnego spływu kajakiem zapakowanym na trzytygodniowe wakacje, czyli do pełna w ubiegłym roku:) Ale fakt nogi miałam całe sine, stopy mimo, że płynęłam w sandałach poranione, duże przezycie.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (2)
S.Czachorowski #45211 | 83.9.*.* 30 sie 2010 09:45
Autorem zdjęcia nie jest "Wikipedia". Zdjęcie jest w serwisie Wikimedia Commons, po kliknięciu na zdjęcie uwidoczni się autor. W repozytorium Wikimedia Commons zdjęcia są na wolnej licencji, ale trzeba podać autora. Owszem, zdjęcie jest wykorzystane na Wikipedii w artykule o Lesie Warmińskim. W skrócie "autorem" artykułu o Lesie Warmińskim może być "wikipedia" (bo autorów jest więcej i trudno byłoby wszystkich wymienić), ale wystarczy kliknąć na zdjęciu, aby szybko i łatwo dowiedzieć się, kto jest autorem konkretnego zdjęcia. Droga Redakcji, warto poprawnie cytowac i podawać autorów z wolnych zasobów, bo przy okazji będzie to popularyzajca uwalniania wiedzy i informacji.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
stefan kowalski #42670 | 83.9.*.* 25 sie 2010 12:22
polecam spływy kajakowe Łyną i Marózką, www.kajakimazurskie.pl
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz