Cis to drzewo szczególne. Nie jest specjalnie okazały, ale może rosnąć kilka tysięcy lat. Na Warmii i Mazurach najokazalsze cisy rosną w lasach Nadleśnictwa Wipsowo.
Komu jagódkę?
Cis jako jeden z nielicznych gatunków zaliczany jest do drzew dwupiennych. Na jednym drzewie występują wyłącznie kwiaty żeńskie lub męskie. Można zatem w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że cis może być panią lub panem, ale - w przeciwieństwie do innych roślin - nigdy jednym i drugim. No i jeszcze inna osobliwość: cis nie ma szyszek, jak choćby sosna czy świerk. Nasionka wyglądają jak małe owoce (zwane są nibyjagodami), są delikatnie spłaszczone, ostro zakończone koloru ciemnobrązowego. Są otoczone miękką jasnoczerwona osnówką - to jedyna część cisa, która nie jest trująca. Wiele gatunków ptaków oraz ssaków chętnie zjada te nibyjagody.
Król nakazał ochronę
Cis pospolity otoczony jest w Polsce szczególnie troskliwa opieką. Wiąże się to z gwałtownym zmniejszeniem liczby jego stanowisk na obszarze naszego kraju. Cis posiada najstarszą tradycję drzewa chronionego w Polsce. Władysław Jagiełło, aby zapobiec wycinaniu cisów, których drewno służyło do wyrobu uzbrojenia, w 1423 roku wydał statut ochraniający to drzewo. Statut ten brzmiał następująco: „ Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny jako jest cis albo im podobne podrąbał, tedy może być przez Pana albo dziedzica pojman, a na rekojemstwo tym którzy oń prosić będą ma być dan. Tym że obyczajem w gajach gdzie mało lasów ma być zachowane”.
Mity i legendy
W religii i mitologii ludów celtyckich i germańskich znalazło się również miejsce dla cisa. W tamtych czasach wierzono, że drzewo to chroni przed śmiercią i bardzo złymi duchami. Już samo wycinanie i palenie cisów miało przynosić ogromnego pecha. Z ich drewna sporządzono przedmioty służące do kultu religijnego. W wierzeniach celtów, cis był jednym z dziewięciu świętych drzew służących do rozpalania wielkich rytualnych ognisk. Wiele plemion celtyckich odbierało go też za swój totem – uszkodzenie przez obcych ludzi świętego drzewa oznaczało swoisty casus beli i wyzwanie do walki
Uwaga, trucizna!
Cis jest rośliną trującą, wszystkie jej części (wyjątek stanowi słodka osnówka) zawierają alkaloid tzw. taksynę, która wywołuje bardzo groźne zatrucia zarówno u ludzi jak i zwierząt, potrafi sparaliżować pracę serca. Toksyczność igieł i gałązek cisa jest szczególnie duża w okresie wzrostu. Niektóre ptaki, jak kos czy drozd, zjadają osnówkę wraz z nasionami bez żadnej szkody dla zdrowia, gdyż nie trawią one nasion lecz wydalają je z odchodami
W przypadku należy jak najszybciej wywołać wymioty u osoby zatrutej. Następnie należy podać ciepłą wodę: dorosłym z solą, dzieciom bez soli.
Cisowy łuk
Drewno cisa jest bardzo twarde, wąskosłoiste, najbardziej sprężyste i najtrudniej łupiące się ze wszystkich występujących w Europie gatunków drewna. Drewno cisa od wieków było stosowane do wyrobu broni. Już w średniowieczu z drewna wykonywano z niego łuki. Najstarszą bronią z drewna cisowego jest włócznia, licząca ok. 45 tys. lat. Drewno cisa wykorzystywane było także w meblarstwie i rzemiośle artystycznym. Bardzo często możemy spotkać cisy w ogrodach i parkach, gdzie dzięki zróżnicowanemu wyglądowi, różnorodności wielkości i ubarwienia (od ciemnej zieleni igieł po złoty) jest cenną rośliną ozdobną. Cis bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, jest praktycznie niewrażliwy na spaliny. Napar z igieł był kiedyś stosowany przy niedociśnieniu krwi. Z cisów izolowane są pewne substancje, z których w obecnych czasach produkuje się preparaty przeciwnowotworowe (taksoidy) używane najczęściej w leczeniu raka jajników (Paclitaxel) oraz w leczeniu raka piersi, płuc, prostaty, żołądka, nowotworów głowy, szyi itp. (Docetaksel).
Walijska legenda opowiadająca o magicznym cisie rosnącym dokładnie pośrodku lasu (FfriddyrYwen).
*The TylwythTeg - walijski duszek, wróżka odpowiedzialna za porywanie dzieci, nienaturalny upływ czasu itp.
Korzystaliśmy ze strony zwipsowa.pl
Na mapie oznaczyliśmy siedzibę Nadleśnictwa Wipsowo
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez