Orlik krzykliwy (Clanga pomarina) jest najliczniejszym orłem występującym na terenie Polski. Nie znaczy to jednak, że można go zobaczyć w każdym miejscu. Wtęcz przeciwnie - to gatunek zagrożony wyginięciem i jako taki podlegający ścisłej ochronie.
Na Mazurach niemal wszędzie
Obszary lęgowe orlika krzykliwego obejmują środkową oraz południową Europę, od terenu wschodnich Niemiec i Estonii na północy, po Grecjii na południu, ponadto Turcja i Kaukaz. Blisko połowa światowej populacji gniazduje na terenie Polski, Białorusi, Łotwy, Słowacji i Litwy. Areał zimowiskowy obejmuje tereny w centralnej i południowej Afryce – południowy Zair, północna Namibia, Zambia, Zimbabwe, Mozambik, południowa Angola. Przelot ptaków odbywa się nad Cieśniną Bosfor wiosną (kwiecień), jesienią (wrzesień-październik).
W Polsce zwarty areał lęgowy obejmuje północno-zachodnią część kraju oraz obszar na wschód od Wisły. Tereny lęgowe w Polsce północno-wschodniej obejmują Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Iławskie, Nizinę Staropruską i Garb Lubawski. Na wschodzie kraju – Nizinę Północnopodlaską, głównie jej wschodnią i północną część, następnie Polesie Lubelskie, polską część Wyżyny Wołyńskiej, Roztocze i północno-wschodnią część Kotliny Sandomierskiej. W Polsce południowo-wschodniej zwarty obszar lęgowy ciągnie się od Beskidu Sądeckiego przez Beskid Niski do Bieszczadów, Gór Sanocko-Turczańskich i Pogórza Przemyskiego. Na Pomorzu orlik krzykliwy gniazduje głównie na Nizinie Szczecińskiej i Pobrzeżu Słowińskim oraz pojezierzach – Myśliborskim, Drawskim i Wałeckim. Ponadto rozproszone stanowiska znajdują się na Pojezierzu Lubuskim i w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na nizinach Mazowieckiej i Południowopodlaskiej, na Wyżynie Małopolskiej i Opolszczyźnie.
Na terenie Warmii i Mazur orlik krzykliwy spotykany jest niemal wszędzie. Świadczy to o bogactwie urozmaiconego krajobrazu rolniczego tego regionu, nie zanieczyszczonego przez przemysł.
Jak go rozpoznać?
Samice tego gatunku są zazwyczaj nieznacznie większe od samców, brak jest również wyraźnego dymorfizmu płciowego. Głowa i szyja jak u myszołowa, dziób mały jak na orła. Nozdrza są okrągłe. Najlepiej rozróżnialny po ubarwieniu: ciemnobrązowy z kontrastowo jaśniejszymi głową/szyją i pokrywami naskrzydłowymi, z wierzchu diagnostyczne małe rozjaśnienie u nasady lotek I-rzędu. U większości ptaków nieco bieli na pokrywach nadogonowych. Pokrywy podskrzydłowe są zwykle jaśniejsze od lotek. Lotki zasadniczo prążkowane (niewidoczne z większej odległości). Dorosłe ptaki mają małe i średnie pokrywy naskrzydłowe jasnożółtobrązowe tworzą wyraźne pole z przodu skrzydła. Wierzch głowy jest jasny a grzbiet ciemny. Rozjaśnienie u nasady lotek I-rzędu jest małe i ostro odgraniczone. Bez bieli na brzegach dużych pokryw, lotkach II-rzędu czy sterówkach. Oko jest żółtobrązowe (u orlika grubodziobego ciemne). Młode ptaki mają pokrywy skrzydłowe ciemniejsze niż u dorosłych, ale są jaśniejsze od dużych pokryw. Głowa jest brązowa z rdzawozłotą plamą, lub gdy wyblaknie białą, plamą na potylicy. Rozjaśnienie na lotkach dość rozległe, często zachodzi na wewnętrzne lotki I-rzędowe. Wąskie białe paski końcowe na dużych pokrywach, sterówkach i tylnym brzegu skrzydła.
Podniebne akrobacje
W locie skrzydła są lekko zgięte w nadgarstkach, a lotki I-rzędu opuszczone (zwłaszcza w ślizgu), często także podczas krążenia. Opuszczone lotki I-rzędu podczas szybowania widuje się również u orlik grubodziobego oraz orła stepowego. Uderzenia skrzydeł są dosyć szybkie. Zaraz po przylocie z zimowisk ptaki zaczynają tokować. Ich loty godowe uznawane są za jedne z najwspanialszych w świecie przyrody. Samiec lecąc falami wykonuje liczne manewry znane z akrobacji lotniczych (ślizg na ogon, lot nurkowy, spirala, świeca, pętla klasyczna, ranwers, wywrót). Podczas toków ptaki praktycznie wogóle nie korzystają z lotu aktywnego, wystarczają im jedynie prądy powietrzne.
Jego głos kojarzy się niekiedy z ujadaniem małego psa; to wysokie, szczekliwe "k-jip". W locie tokowym samiec wydaje przeciągły gwizd "łiiik".
Orlik krzykliwy związany jest z lasami wkomponowanymi w krajobraz rolniczy. Gniazduje w drzewostanach liściastych lub mieszanych, położonych w pobliżu wilgotnych łąk i mokradeł, bądź mozaiki siedlisk polnych z śródpolnymi zabagnieniami.
Gniazdo wielosezonowe
Orlik zakłada gniazdo zarówno na skraju, jak i w głębi drzewostanu, na wysokich drzewach (najczęściej na dębach, bukach, lipach, świerkach, czasami sosnach). Umiejscowione jest ono w dolnej części korony, tuż przy pniu lub w rozwidleniach grubych konarów. Może czasami zajmować stare gniazda myszołowa lub kruka. Gniazduje do 1500 m. n.p.m. Jedno gniazdo może być wykorzystywane przez kilka lat. W każdym roku jest ono wtedy nadbudowywane. Od gniazda orła przedniego różni się mniejszymi wymiarami i skąpą wyściółką (brak sierści i włosia) oraz obecnością świeżych gałązek. Od gniazd myszołowa oraz jastrzębia - płytszym zagłębieniem.
Jaja orlika są różnobiegunowe, jajowate, mało wydłużone, o zmiennym zaostrzeniu węższego bieguna. Średnie wymiary to: 63x53 mm. Największe jaja zbliżone wymiarami do małych jaj orła przedniego, najmniejsze do dużych jaj myszołowa. Skorupa jest bez połysku, drobnoziarnista i niezbyt gruba. Występuje szereg typów ubarwienia, występujących nawet w tym samym lęgu.
Bój w gnieździe, czyli Kain i Abel
Orlik krzykliwy wyprowadza jeden lęg w roku pod koniec kwietnia. W zniesieniu znajdują się zazwyczaj 1-2 jaja, rzadziej większa ilość. Okres inkubacji jaj wynosi ok 38-46 dni. Jaja wysiadywane są przez samice, samiec w tym czasie donosi jej pokarm. Pisklęta pokryte są brunatnobiałym puchem, dziób mają czarniawy, palce bladożółte. Opuszczają gniazdo po 49-56 dniach. Po wykluciu dochodzi wśród piskląt do silnej rywalizacji o pokarm, często większe i silniejsze piskle wypycha z gniazda słabsze. Zjawisko to nosi nazwę kainizmu. Zaczerpnięte zostało z biblijnej przypowieści.
Pokarmem orlika na terenach lęgowych są zwierzęta niewielkich rozmiarów: od ryjówek do młodych zajęcy i od piskląt drobnych ptaków do młodych kur domowych, a także gady, płazy, owady i mięczaki.
Norniki i chrząszcze na orlika stole
Jednak najczęściej orliki polują na gryzonie. Spośród 707 ofiar orlika zebranych w latach 1977–1983 na Pojezierzu Iławskim 60% stanowiły norniki (w tym prawie 90% norniki polne, resztę norniki północne), 19% owady (w tym 33% chrząszcze biegaczowate),9% ptaki, 3% płazy bezogonowe, resztę (7%) gatunki z innych grup systematycznych. Badania zebranych resztek pokarmu i wypluwek na terenie Puszczy Piskiej i Pojezierza Olsztyńskiego prowadzone w latach 1988–1994 wykazały, że spośród 2507 ofiar 73% stanowiły kręgowce, pozostałe 27% to bezkręgowce. Wśród kręgowców największy udział miały małe gryzonie 48%, kret 13%, zając, jeż, łasica, szczur wędrowny – razem 3%, ptaki 28%, gady 5%, płazy 1%. Wśród bezkręgowców owady 96% (w tym chrząszcze 90%), 4% ślimaki. Bezpośrednie obserwacje przynoszonego pokarmu dla młodych w okresie po wylocie młodych z gniazda wykazały, że na 185 karmień małe ssaki stanowiły 86%, płazy 10%, gady i ptaki po 1% i padlina 2%.
Co szkodzi orlikom?
• utrata siedlisk żerowania w wyniku intensyfikacji rolnictwa i związanej z nią likwidacji różnorodności otwartego krajobrazu (likwidacja zabagnień, usuwanie zadrzewień, tworzenie rozległych monokultur);
• utrata siedlisk żerowania w wyniku zmiany ekstensywnie użytkowanych łąk i pastwisk na intensywnie użytkowane uprawy;
• utrata siedlisk żerowania wynikająca z zaniechania rolniczego użytkowania gruntów, czego bezpośrednim skutkiem jest bądź będzie celowe ich zalesianie, bądź też zarastanie roślinnością krzewiastą i drzewiastą, drogą naturalnej sukcesji;
• utrata siedlisk żerowania w wyniku zalesiania śródleśnych obszarów otwartych;
• działania związane z prowadzeniem gospodarki leśnej w pobliżu zajętych gniazd w okresie lęgowym bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia strat w lęgach;
• problem strzelania do ptaków na wędrówkach w regionie śródziemnomorskim, szczególnie w Libanie i Syrii, gdzie rocznie mogą w ten sposób ginąć tysiące orlików krzykliwych;
• zbyt bliskie usytuowanie elektrowni wiatrowych w pobliżu miejsc lęgowych.
W Polsce gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, którego nie dotyczą zwolnienia od zakazów wynikające z wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej, wymagający ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania (Dz U z 2004 r. Nr 220, poz. 2237). Znajduje się również w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt (2001) w kategorii: LC - gatunek mniejszego ryzyka, ale wymagający szczególnej uwagi. Wokół gniazd tworzone są strefy ochronne:strefa ochrony całorocznej znajduje się w promieniu 100m od gniazda, natomiast strefa ochrony okresowej wynosi 500m i jest tworzona na okres lęgowy tj. od 1 marca do 31 sierpnia.
Łukasz Głowacki
Autor jest absolwentem Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez