Bazie czyli wiosenny powiew optymizmu

2015-03-25 11:32:24 (ost. akt: 2015-03-25 11:30:02)
Bazie czyli wiosenny powiew optymizmu

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

Kwitnące wierzby, zwane baziami i kotkami, nieodłącznie kojarzą się z wiosną. Kwiaty niepozorne ale owadopylne. Brzozy i leszczyny są wiatropylne dla odmiany, więc nie muszą się starać przypodobać owadom, bo wiatr wieje nie zważając na urodę.

Wierzbowe kotki pojawiają się nieco później niże te brzozowe czy leszczynowe. Skoro owadopylne to muszą "poczekać" na owady.

Bazie kojarzą się nie tylko z wiosną, ale i z rodzącą się biogospodarką, w której wykorzystywane są uprawy wierzby nie tylko jako biomasa dla celów energetycznych. Powoli rodząca się biogodpodarka chciałaby wykorzystać surowce biologiczne do bardziej zaawansowanych celów: leków, kosmetyków, bioproduktów technicznych. To być może miejsce pracy kreatywnej dla młodych, wykształconych ludzi. Odpowiednie badania juz trwają, jak to pokazano w tym filmie, nakręconym w jednym z laboratoriów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie:


Ale bazie kojarzą się i z trzecim rodzajem optymizmu - pojawiają się w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Optymizm w wymiarze duchowym.

Bazie - odrobina radości na kilka sposobów, bo pogoda i wiosna fenologiczna, bo wiosna biogospodarki i w końcu nadzieja na zmartwychwstanie. Dla każdego coś się znajdzie. No chyba, że ktoś jest zatwardziałym marudą i pesymistą. Taki będzie się obawiał alergii od pyłku z krzewów i drzew, a później traw.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1698746 | 178.36.*.* 26 mar 2015 10:46

    Bardzo lubię teksty pana Czachorowskiego. Jego blogowe "profesorskie gadanie" jest pozbawione akademickiego nadęcia Wręcz przeciwnie. Błyskotliwe, przystępne i - podobnie jak ten tekst - pełne pozytywnych treści. Wszystkiego dobrego, Panie profesorze ! :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również