Elektrownie wiatrowe choć przetwarzają energię wiatru na energię elektryczną, budzą kontrowersje. Badany jest ich wpływ na środowisko, na zdrowie ludzi i na świat zwierząt.
Wiatr to niemal poziomy ruch powietrza wywołany różnicami ciśnienia atmosferycznego i ukształtowaniem powierzchni danego obszaru. Im większa różnica ciśnienia atmosferycznego tym silniejszy wiatr. Wiatr odgrywa ważną rolę w atmosferze, przenosząc ciepło, parę wodną, niestety też zanieczyszczenia. Wiatry są składową ogólnej cyrkulacji atmosferycznej na kuli ziemskiej. Powodują powstanie prądów morskich i falowanie zbiorników wodnych.
Mieszanie wód jest niezbędne dla życia organizmów wodnych, bowiem wyrównuje się wówczas temperatura wody, przemieszczają się składniki odżywcze i tlen. Niegdyś wiatry były jedynym napędem żaglowców. Dawni podróżnicy mogli odkrywać nowe lądy i mógł kwitnąć handel. Wiatry są potrzebne do przewietrzania miast, w których naturalne ruchy powietrza są ograniczone.
W upalne dni zefirek przyjemnie chłodzi i gładzi przegrzaną skórę. Powietrze (wiatr) jest jednym z żywiołów natury obok wody, ognia i ziemi. Znamy niszczycielską działalność huraganów i sztormów, powodujących zatapianie statków, zmywanie z powierzchni Ziemi miast i osiedli, podmywanie brzegów, erozję skał, wędrowanie wydm i wiatrołomy.
Wiatr jest jednym z niezbędnych czynników, gwarantujących życie na Ziemi. Ptaki wykorzystują prądy morskie do odbywana dalekich podróży a szybujące ptaki drapieżne podczas polowania. Inne zwierzęta przemieszczają się po wodach na dryfujących z wiatrem kawałkach drewna itp. Wiatr przenosi pyłek, umożliwiając roślinom wydawanie nasion i owoców.
Wiatropylność jest skuteczna wtedy, gdy rośliny nie rozwinęły jeszcze liści, aby te nie przeszkadzały w przenoszeniu pyłku. Kwiaty wszystkich roślin wiatropylnych odbiegają wyglądem od znanych nam kolorowych i pachnących. Mają prostą budowę, są bezwonne, drobne i niepozorne. Wytwarzają za to bardzo dużo lekkiego pyłku, uwalnianego z wystających z kwiatów pylników.
Znamiona słupków są duże i postrzępione, aby pyłek mógł trafić w swój cel. Wiatr roznosi także diaspory (nasiona i owoce). Diaspory muszą być lekkie i mieć aparat lotny, na przykład skrzydełka jak klon, jesion czy lipa lub biały puch jak w przypadku mniszka pospolitego, kozibroda łąkowego i topól. Ilość wytwarzanych nasion podobnie jak pyłku jest ogromna.
Natura od zawsze była natchnieniem ludzi wrażliwych na jej piękno. Wiatr zainspirował artystów, którzy wyrzeźbili go w czasie jednego z mrągowskich plenerów. Wyrzeźbiony ruch powietrza można oglądać przy domu kultury Zodiak. Region Mazur wiele zawdzięcza wiatrom. Malowniczo wygląda krajobraz lasów i jezior, gdy wiatr czesze trzciny, zacina deszczem, bełta wodę jezior, gnie drzewa a liście wprawia w wibracje.
Ponad cztery tysiące jezior różnego typu i kształtu, połączonych kanałami i śluzami tworzy największą w Polsce sieć wodną, która z darmowym wiatrem jest atrakcją dla żeglarzy i innych wodniaków. Wiatr stanowi napęd turystycznych jachtów. Umożliwia windsurfing i kitesurfing a zimą bojery i snowkiting. Wiatr i woda to wyjątkowe i niepowtarzalne skarby przyrody ważne dla mazurskiej turystyki.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Cinek #1759792 | 83.9.*.* 21 cze 2015 21:38
Ciekawe, co ptaki mówią na elektrownie wiatrowe. Nic nie mówią? A żyją jeszcze?
! odpowiedz na ten komentarz