Zimowe Ptakoliczenie 2016

2016-01-25 14:03:14 (ost. akt: 2016-01-25 14:04:52)
Zimowe Ptakoliczenie 2016

Autor zdjęcia: www.otop.org.pl/Cezary Korkosz

Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące na Warmii i Mazurach, zapraszamy na spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się 30 i 31 stycznia, a szkoły i przedszkola wezmą udział w akcji 29 stycznia.

Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapraszają na wyprawy, w czasie których nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się, aby spędzić zimę – czyli tzw. zimowisk - i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce.

W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od tego, jak biegli jesteśmy w rozpoznawaniu ptaków. Jeżeli czujemy, że to nasza mocna strona, możemy wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu indywidualnie Można to zrobić nawet nie wychodząc z domu. Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego.

Na Elektroniczną Kartę Obserwacji (która będzie dostępna na naszej stronie od 28 stycznia) nanosimy maksymalną liczbę osobników danego gatunku widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Podczas spaceru, np. po parku, wybieramy taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało).

Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy w wielu miastach Polski. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych.
Materiał pozyskaliśmy dzięi współpracy ze stroną www.otop.org.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również