Mądziak malinowy nie pachnie jak malina

2016-09-30 12:24:47 (ost. akt: 2017-05-23 12:24:23)
Mądziak malinowy wyrósł na działce pani Agnieszki

Mądziak malinowy wyrósł na działce pani Agnieszki

Autor zdjęcia: Agnieszka Wojtanowska

Otrzymuję sporo różnych zapytań o identyfikację różnych gatunków i próśb o wyjaśnienie spotykanych niezwykłości. Niestety nie jestem w stanie na wszystkie te prośby odpowiedzieć od razu. Proszę mi wybaczyć. Zaległości przybywa.

Dzisiaj opiszę jedno niezwykłe spotkanie z przyrodą. Zazwyczaj gatunki obce łatwiej zauważamy. Bo jest to coś nowego. O gatunkach pospolitych mało się pisze… Może należałoby częściej.
Podczas moich bezskutecznych internetowych poszukiwań informacji na temat dziwnego grzyba, który wyrósł rodzicom na działce pod krzakiem agrestu, natknęłam się na Pana stronę. Może będzie Pan wiedział, co to takiego? Będę wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam, Agnieszka Wojtanowska

List otrzymałem we wrześniu. Gatunek jest bardzo charakterystyczny. Początkowo myślałem, że to mądziak psi. Ale po zajrzeniu do fachowych książek okazało się, że to mądziak malinowy. Grzyb o mało przystojnym wyglądzie i niezbyt przyjemnym zapachu.
Mądziak malinowy (Mutinus ravenelii), zwany także czasem mądziakiem szkarłatnym, to grzyb z rodziny sromotnikowatych (Phallaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, u nas jest gatunkiem obcym. Podobny do niego jest mądziak śliczny (Mutinus elegans), również pochodzący z Ameryki Północnej. Rodzimym gatunkiem jest mądziak psi (Mutinus cannus).
Mądziak malinowy pochodzi z Ameryki Północnej, w Europie pojawił się w połowie XX wieku (pierwszy raz zanotowano w Berlinie w 1942 r.). W Polsce pierwszy raz zaobserwowano mądziaka malinowego w Krakowie w 1965 roku. Grzyb ten występuje w miejscach wilgotnych i bogatych w próchnicę: w szklarniach, wysypiskach śmieci, w parkach, na z łąkach, ogrodach i zanieczyszczonych lasach. Wydaje się, że preferuje wyższe temperatury. Dawniej był umieszczony na liście gatunków chronionych, ale od 2004 został z tej listy zdjęty. Uznany jest za gatunek obcy i ekspansywny.

Tak jak i inne grzyby z tej rodziny mądziak malinowy wydziela nieprzyjemny zapach, wyczuwalny z odległości kilku metrów, zwabiający muchy (gatunki żywiące się odchodami lub padliną). Nieprzyjemny zapach mądziaka malinowego przypomina zapach fekalii lub psującego się mięsa. Owady padlinożerne, zwabione miłym dla nich zapachem, siadają na owocniku mądziaka, a do ich odnóży przyklejają się zarodniki. Owady roznoszą zarodniki na dość duże odległości. Zaobserwowano, że owocniki tego grzyba są chętnie i bez szkody dla ich zdrowia zjadane przez psy. Być może podobnie jest z mądziakiem psim - stad jego nazwa.
Owocniki mądziaka spotkać można od czerwca do listopada.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również