Biały i bielszy, czyli odmienna uroda znanych ptaków

2017-01-27 11:36:47 (ost. akt: 2017-01-27 11:35:50)
To zwykły domowy wróbel, ale dotknięty częściowym albinizmem

To zwykły domowy wróbel, ale dotknięty częściowym albinizmem

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Barwa ciała jest jedną z cech zewnętrznych, różniących osobniki konkretnego gatunku od osobników innego gatunku. Czasem jednak zdarzają się w obrębie jednego gatunku osobniki odmienne kolorystycznie.

Odstępstwa od typowego ubarwienia mogą być skutkiem zmian w materiale genetycznym albo wynikać mogą z niedoborów pokarmowych i różnych chorób. Wśród ptaków najczęściej mamy do czynienia z częściowym albinizmem (niedobór ciemnego pigmentu zwanego melaniną), gdy cały osobnik jest jaśniejszy od form typowych, a tęczówka jego oczu ma kolor normalny, oraz leucyzmem, czyli niedoborem wielu ciemniejszych pigmentów, przez co białe ubarwienie dotyczy tylko niektórych piór.
Ptaków o nietypowym upierzeniu jest coraz więcej, także w naszym otoczeniu. Ostatnio zaobserwowałam leucystycznego gawrona i ponownie leucystyczne kawki, posiadające białe końcówki piór, białe pióra na brzuchu, podgardlu i w okolicy głowy. Kosy, jak wiemy, to ptaki z natury swojej ciemno ubarwione. Jeden z nich wśród niemal czarnych piór posiadał pojedyncze białe piórko. Wyglądał przez to dość zabawnie. Wśród kaczek krzyżówek występują mieszańce krzyżówek z rasami kaczki domowej. Te osobniki tzw. sołtysy są odmieńcami z rozmaitymi wersjami barwnymi, między innymi z białymi piórami na rudej piersi. Niedawno zauważyłam pięknego leucystycznego wróbla domowego i osobnika z częściowym albinizmem, którego upierzenie było jaśniejsze niż u typowego wróbla. Trzeba przyznać kolejny już raz, że barwne odmieńce są wielce atrakcyjnymi ptakami, chociaż z punktu widzenia nauki te odchylenia są jednak chorobą.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. slm #2169098 | 81.190.*.* 27 sty 2017 12:08

    Wiedza idzie naprzód. Warto poczytać Adama Zbyryta, który problemem odchyleń ubarwienia od normy zajmuje się naukowo: http://forum.przyroda.org/topics2/barwne -aberracje-u-ptakow-vt16523.htm

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Zobacz również