Status rezerwatu Drwęca ma od 1961 roku. Wije się na długości 249 km, jej powierzchnia dorzecza wynosi 5.536 km2. Wypływa ze Wzgórz Dylewskich, 2 km na południe od miejscowości Drwęck (stąd jej nazwa) w województwie warmińsko-mazurskim, a kończy swój bieg wpadając do Wisły koło Torunia w woj. kujawsko-pomorskim. Na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy. Występują tam również boleń, głowacz białopłetwy, koza, łosoś atlantycki, minóg rzeczny, piskorz, różanka, świnka, lipień, miętus. Rezerwat obejmuje rzekę Drwęcę wraz z niektórymi odcinkami jej dopływów. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha.

Dużą osobliwością rzeki jest - coraz mniej liczny w Polsce - minóg rzeczny (patrz zdjęcie obok). To dość prymitywny pasożyt, żywiący się głównie krwią ryb. Dorosłe minogi wędrują z Bałtyku w górę rzek, aby jedyny raz w życiu odbyć w nich tarło. Po tarle dorosłe osobniki giną, a ich potomstwo rozwija się przez cztery lata. W tej fazie ich larwy zwane są ślepicami i objęte są ochroną gatunkową. Dorosłe minogi rzeczne nie podlegają ochronie, pomimo tego gatunek został umieszczony w Polskiej "Czerwonej Księdze Zwierząt" na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. W niektórych dopływach Drwęcy występuje osiadły minóg strumieniowy, który jest znacznie mniejszy od minoga rzecznego. Te niepozorne stworzenia zostały spopularyzowane przez Stefana Wiecheckiego, słynnego Wiecha, w powieści "Cafe pod Minogą", zekranizowanej w 1959 roku.
Najbardziej charakterystycznym gatunkiem Drwęcy jest troć, która występuje w rzece w dwóch formach: forma osiadła - pstrąg potokowy i forma wędrowna - troć wędrowna. Do bardzo rzadkich ryb górnego biegu Drwęcy należą głowacz białopłetwy i relikt polodowcowy - głowacz pręgopłetwy.
Okolice rzeki zamieszkiwane są przez różnorodne, w tym chronione gatunki zwierząt. Spotkać tu możemy: bobra europejskiego, wydrę, łosia, sarnę, jelenia, popielicę, zająca szaraka, rzęsorka rzeczka, smużkę leśną, ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką oraz nietoperze takie jak: borowiec wielki, gacek brunatny, karlik większy i nocek rudy.
Występują tu również populacje następujących płazów i gadów: kumak nizinny, traszka grzebieniasta, ropucha szara, grzebiuszka ziemna, ropucha paskówka, ropucha zielona, traszka zwyczajna, żaba moczarowa, żaba śmieszka, żaba wodna.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
musaszi1973 #1615185 | 83.9.*.* 21 gru 2014 20:07
Chyba kolega nigdy nie był u źródeł Drwęcy to prawda ze źródła sa w pobliżu drwecka w miejscowości czarci jar ale wzgórza dylewskie są kilkanaście kilometrów dalej.
!
odpowiedz na ten komentarz
mirek #1264938 | 31.175.*.* 7 gru 2013 22:28
byłem w Ostródzie w wojsku tam przez autodrom wojskowy przepływa Drwęca gdzie kąpaliśmy się na waleta, wokoło pełno siedlisk bobrów piękna kręta rzeka piękne czasy
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
czytelnik #850986 | 83.24.*.* 17 paź 2012 09:53
A w naszym powiecie Nowomiejskim niema już wylewanie ścieków do Drwęcy zrobili porządek z tymi szmbonórkami ale to trzeba dobrej współpracy z władzami i organami ścigania . Widziałem sam osobiście że Straż Rybacka Pływała z Strażą Miejska i sprawdzali kto wysypuje śmieci i wylewa szamba. nawet kogoś ukarali z pompowanie szamba do Drwęcy ,jednak można zadziałać tylko trzeba chcieć
Ocena komentarza: warty uwagi (3) !
odpowiedz na ten komentarz
obserwator #850959 | 83.24.*.* 17 paź 2012 09:34
,,Rezerwat Przyrody Rzeka Drwęca,, Ładna nazwa tylko jak na całej swej długości jest zabezpieczona przed ZANIECZYSZCZENIAMI???W Gminie Ostróda ,,wiejskiej,,spływają ścieki z miejscowości Lichtajny, Durąg,Kajkowo,Morliny (składowisko śmieci,,bomba ekologiczna,,)po przez cieki do Drwęcy i nikt na to nie reaguje(może zieloni pomogą bo na władzę nie można liczyć,, były Wójt to nawet otrzymał odznaczenie za ekologię.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
Amator #850321 | 83.24.*.* 16 paź 2012 18:33
Bardzo ładna woda ale by trochę popuścili strażnicy z powiatu nowomiejskiego żeby moglibyśmy sobie połowić rybki a oni tylko man...... walą, dajcie trochę swobody
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz