Zobacz w naszej bazie
  • Rezerwat przyrody Rzeka Drwęca

    Rezerwat przyrody Rzeka Drwęca

    To dość nietypowy rezerwat - obejmuję całą rzekę Drwęcę oraz część jej dorzecza. Drwęca to jedyna rzeka...

  • Szlak kajakowy Drwęcą

    Drwęca to prawy dopływ Wisły, wypływa ze zbocza wzniesienia, położonego 4 km na północny zachód od Mielna i ok. 1,5 km na południe od wsi Drwęck. Jej źródła znajdują się na wysokości 160 m n.p.m. W Ostródzie wpływa do Jeziora Drwęckiego, z którego wypływa...

  • Drwęckie

    Jezioro Drwęckie

    Duży zbiornik o urozmaiconym kształcie - północnej rynnie z duża, wysoką i zalesioną wyspą i rynnie samborowskiej biegnącej...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Rezerwat przyrody Wyspa na jeziorze Wielkie Partęczyny

    Rezerwat przyrody Wyspa na...

    Rezerwat nazywany jest mniej oficjalnie Wielką Syberią. Powstał w 1958 roku dla ochrony stanowiska storczyka...

  • Rezerwat Przyrody Piekiełko

    Rezerwat Przyrody Piekiełko

    Rezerwat przyrody Piekiełko znajduje się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego w województwie warmińsko...

Rezerwat przyrody Rzeka Drwęca

2012-10-16 14:44:39 (ost. akt: 2013-07-01 12:06:04)
Drwęcę upodobali sobie kajakarze

Drwęcę upodobali sobie kajakarze

Autor zdjęcia: Marek Połomski

Drwęca to rzeka wyjątkowa, nie tylko dlatego, że piękna i świetnie sprawdzająca się jako szlak kajakowy. To jedyna rzeka w Polsce, która od źródeł do ujścia jest rezerwatem przyrody.

Status rezerwatu Drwęca ma od 1961 roku. Wije się na długości 249 km, jej powierzchnia dorzecza wynosi 5.536 km2. Wypływa ze Wzgórz Dylewskich, 2 km na południe od miejscowości Drwęck (stąd jej nazwa) w województwie warmińsko-mazurskim, a kończy swój bieg wpadając do Wisły koło Torunia w woj. kujawsko-pomorskim. Na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy. Występują tam również boleń, głowacz białopłetwy, koza, łosoś atlantycki, minóg rzeczny, piskorz, różanka, świnka, lipień, miętus. Rezerwat obejmuje rzekę Drwęcę wraz z niektórymi odcinkami jej dopływów. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha.



Dużą osobliwością rzeki jest - coraz mniej liczny w Polsce - minóg rzeczny (patrz zdjęcie obok). To dość prymitywny pasożyt, żywiący się głównie krwią ryb. Dorosłe minogi wędrują z Bałtyku w górę rzek, aby jedyny raz w życiu odbyć w nich tarło. Po tarle dorosłe osobniki giną, a ich potomstwo rozwija się przez cztery lata. W tej fazie ich larwy zwane są ślepicami i objęte są ochroną gatunkową. Dorosłe minogi rzeczne nie podlegają ochronie, pomimo tego gatunek został umieszczony w Polskiej "Czerwonej Księdze Zwierząt" na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. W niektórych dopływach Drwęcy występuje osiadły minóg strumieniowy, który jest znacznie mniejszy od minoga rzecznego. Te niepozorne stworzenia zostały spopularyzowane przez Stefana Wiecheckiego, słynnego Wiecha, w powieści "Cafe pod Minogą", zekranizowanej w 1959 roku.
Najbardziej charakterystycznym gatunkiem Drwęcy jest troć, która występuje w rzece w dwóch formach: forma osiadła - pstrąg potokowy i forma wędrowna - troć wędrowna. Do bardzo rzadkich ryb górnego biegu Drwęcy należą głowacz białopłetwy i relikt polodowcowy - głowacz pręgopłetwy.
Okolice rzeki zamieszkiwane są przez różnorodne, w tym chronione gatunki zwierząt. Spotkać tu możemy: bobra europejskiego, wydrę, łosia, sarnę, jelenia, popielicę, zająca szaraka, rzęsorka rzeczka, smużkę leśną, ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką oraz nietoperze takie jak: borowiec wielki, gacek brunatny, karlik większy i nocek rudy.
Występują tu również populacje następujących płazów i gadów: kumak nizinny, traszka grzebieniasta, ropucha szara, grzebiuszka ziemna, ropucha paskówka, ropucha zielona, traszka zwyczajna, żaba moczarowa, żaba śmieszka, żaba wodna.



Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. musaszi1973 #1615185 | 83.9.*.* 21 gru 2014 20:07

    Chyba kolega nigdy nie był u źródeł Drwęcy to prawda ze źródła sa w pobliżu drwecka w miejscowości czarci jar ale wzgórza dylewskie są kilkanaście kilometrów dalej.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mirek #1264938 | 31.175.*.* 7 gru 2013 22:28

    byłem w Ostródzie w wojsku tam przez autodrom wojskowy przepływa Drwęca gdzie kąpaliśmy się na waleta, wokoło pełno siedlisk bobrów piękna kręta rzeka piękne czasy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. czytelnik #850986 | 83.24.*.* 17 paź 2012 09:53

    A w naszym powiecie Nowomiejskim niema już wylewanie ścieków do Drwęcy zrobili porządek z tymi szmbonórkami ale to trzeba dobrej współpracy z władzami i organami ścigania . Widziałem sam osobiście że Straż Rybacka Pływała z Strażą Miejska i sprawdzali kto wysypuje śmieci i wylewa szamba. nawet kogoś ukarali z pompowanie szamba do Drwęcy ,jednak można zadziałać tylko trzeba chcieć

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. obserwator #850959 | 83.24.*.* 17 paź 2012 09:34

    ,,Rezerwat Przyrody Rzeka Drwęca,, Ładna nazwa tylko jak na całej swej długości jest zabezpieczona przed ZANIECZYSZCZENIAMI???W Gminie Ostróda ,,wiejskiej,,spływają ścieki z miejscowości Lichtajny, Durąg,Kajkowo,Morliny (składowisko śmieci,,bomba ekologiczna,,)po przez cieki do Drwęcy i nikt na to nie reaguje(może zieloni pomogą bo na władzę nie można liczyć,, były Wójt to nawet otrzymał odznaczenie za ekologię.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Amator #850321 | 83.24.*.* 16 paź 2012 18:33

    Bardzo ładna woda ale by trochę popuścili strażnicy z powiatu nowomiejskiego żeby moglibyśmy sobie połowić rybki a oni tylko man...... walą, dajcie trochę swobody

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również