Zobacz w naszej bazie
  • Łyną od źródeł do granicy

    Spływ po największej rzece Warmii i Mazur może dostarczyć niezapomnianych emocji. Zaczyna się w Wólce Orlowskiej w powiecie Nidzica, kończy w nadgranicznej miejscowości Stopki w powiecie Bartoszyce. Chwilami szlak jest bardzo trudny, na śmiałków czeka...

Przewodniki lokalne

Kajakiem po Łynie - będzie wygodniej

2014-04-09 13:07:41 (ost. akt: 2014-04-09 13:00:52)
Przystań w Bartoszycach

Przystań w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia "Dom Warmiński"

Stowarzyszenie "Dom Warmiński" zostało laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu za realizację projektu "Kajakiem po Warmii — budowa infrastruktury na szlaku Łyny". Konkurs organizowało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Wręczenie nagrody odbyło się 5 kwietnia na Stadionie Narodowym podczas Targów Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda.
— Projekt "Kajakiem po Warmii — budowa infrastruktury na szlaku Łyny", był realizowany w latach 2009-2013 — informuje Marta Straszyńska, p.o. dyrektora biura stowarzyszenia. — Całość inwestycji kosztowała ponad 1,5 mln zł, z czego blisko 1 mln to dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO. W ramach projektu wybudowano nad Łyną 9 przystani kajakowych: dwie w powiecie lidzbarskim (Łaniewo i Rogóż), jedną w Bartoszycach, trzy w gminie Dobre Miasto (w Cerkiewniku, Smolajnach i samym Dobrym Mieście), jedną w gminie Dywity oraz dwie w gminie miejskiej Lidzbark Warmiński. Na przystanie składają się: pływający pomost 20x2 m z trapem, altany drewniane ze stołem i dwiema ławami, drewniana obudowa przenośnych toalet typu Toi-Toi, drewniane kosze na śmieci, stojaki na kajaki, tablica informacyjno-ostrzegawcza itp.
— To bardzo pożyteczna inicjatywa — ocenia projekt Marian Jurak, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK, autor przewodnika po Łynie. — Obserwuję, jak pozytywnie wpływa na wzrost ruchu turystycznego. Jest gdzie się zatrzymać, odpocząć. Zawiązane 22 lutego 2006 roku Stowarzyszenie "Dom Warmiński" zrzesza szesnaście podmiotów, w tym powiaty: olsztyński, lidzbarski, braniewski, gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie i inne podmioty.
Władysław Katarzyński

Na mapie oznaczyliśmy miejscowości, w których powstały przystanie.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również