Studenci biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego włączyli się w ogólnopolską akcję budowy 100 hoteli dla dziko żyjących pszczół, organizowaną przez Greenpeace Polska. Każdy może się przyłączyć i zbudować domek dla owadów np. na własnym balkonie.
Bezdomne dzikie pszczoły
W pewnym sensie chcą rozwiązać problem bezdomności wśród… owadów zapylających (w dużym uproszczeniu dzikich pszczół). Na skutek stosowania różnych pestycydów w rolnictwie oraz przekształceń środowiska i niszczenia siedlisk dla gniazdowania owadów zapylających, w coraz większym zagrożeniu znajdują się zarówno te owady, jak i rośliny zapylane przez owady. To także nasz, żywnościowy problem. Bo skutki odczuje także gospodarka człowieka. Media na ogół zajmują się problemem ginięcia pszczoły miodnej. Ale w przyrodzie jest znacznie więcej gatunków owadów, zapylających rośliny. Gatunki te są zagrożone także na skutek utraty dogodnych siedlisk do gniazdowania. Zwłaszcza w mieście.
Każdy może zbudować hotel
Pomysł studentów sprowadza się do zbudowania kilku takich „domków”. Studenci biologii włączają się w ogólnopolska akcję Greenpeace Polska. Zgromadzili materiały i starają się o niezbędne pozwolenia, aby w Kortowie, miasteczku uniwersyteckim UWM, znalazły się dodatkowe „hotele” dla owadów. Każdy może się włączyć. Wystarczy wejść na stronę Greenpeace, pobrać poradnik owadziego budowlańca i wybrać sobie model do samodzielnego zbudowania.
Może to i trochę nietypowe, ale przecież bioróżnorodność jest bogatsza, niż tylko tradycyjnie wzbudzające zainteresowania ptaki. Więc można zbudować nie tylko budkę lęgowa dla ptaków (czy karmnik zimą), ale także domek dla owadów. Można go umieścić na balkonie albo w innym miejscu. I obserwować. Małe jest piękne i... pracowite.
100 hoteli w całym kraju
W kwietniu w 17 polskich miastach Greenpeace Polska rozpoczął budowę 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających. Pierwsze dwa stanęły w Warszawie, a kolejne planowane są w Białystoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Środki na budowę stu hoteli Greenpeace Polska zebrał we wrześniu 2013 w ramach akcji „Adoptuj Pszczołę" (wsparło ją ponad pięć tysięcy osób).
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez