Mam na myśli przypadające na 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki, zwane także Dniem Polskiej Niezapominajki.
Święto przyrody obchodzone jest od 2002 roku, zawsze 15 maja. Wymyślono je, by nie zapominać o ważności i urodzie różnorodności biologicznej Polski, by promować i przypominać o ochronie przyrody. Niezapominajki znakomicie się nadają, by na ich przykładzie opowiadać nie tylko o urodzie, ale i ważności gospodarczej lokalnej bioróżnorodności.
Niezapominajki w sensie botanicznym to rodzaj roślin naukowo nazwanych Myosotis. Nazwa łacińska (naukowa) wywodzi się z języka greckiego i dosłownie tłumacząc znaczy "mysie uszko" (mys – mysz, w dopełniaczu myosi, us – ucho, w dopełniaczu otos). Rodzaj obejmuje około 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Jest więc wiele niezapominajek, zwanych także niezabudkami. Warto chyba poznać ich bogactwo różnorodności, przystosowań i dyskretnej urody.
To jednocześnie okazja, by poszukać więcej informacji o niezapominajkach, odnoszących się zarówno do dziedzictwa przyrodniczego jak i kulturowego. I poszukam. Nie zapomnę!
Zachęcam do wspólnych poszukiwań i ocalania od zapomnienia, zarówno w sensie etnograficznym, fotograficznym, jak i przyrodniczym.
Świętujmy majówkowo z niezapominajką lokalną bioróżnorodność i Dzień Polskiej Niezapominajki.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez