Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Polskie koniki znów pomagają leśnikom

2014-09-08 14:12:08 (ost. akt: 2014-09-08 14:11:30)
Koniki polskie na leśnym pastwisku

Koniki polskie na leśnym pastwisku

Autor zdjęcia: Andrzej Ryś, Nadleśnictwo Strzałowo

Leśnicy ze Strzałowa kontynuują rozpoczęty w 2013 roku eksperymentalny projekt odtworzenie świetlistej dąbrowy. Dlatego w lesie znów pojawiły się… koniki polskie. Mają za zadanie przede wszystkim dobrze się odżywiać na wydzielonych pastwiskach.

Świetlista dąbrowa to unikatowe w skali europejskiej siedlisko przyrodnicze, chronione obecnie w ramach unijnej Dyrektywy Siedliskowej. Siedlisko to, na skutek zaniechania wypasu zwierząt gospodarskich w lasach, jest obecnie silnie zagrożone wymarciem. Dlatego też Nadleśnictwo Strzałowo w roku 2013 rozpoczęło projekt odtworzenia świetlistej dąbrowy między innymi przy użyciu koników polskich.

Konie jedzą i dzwonią


W ramach tego projektu 3 września na terenie Nadleśnictwa Strzałowo rozpoczęto zabieg spasania runa leśnego w odtwarzanej świetlistej dąbrowie przy użyciu 12 koników polskich pochodzących z Gospodarstwa Agroturystycznego Majdan. Koniki polskie wypasane są w jednohektarowych kwaterach ogrodzonych podwójnym pastuchem elektrycznym. Ma to zabezpieczyć koniki przed ewentualnymi atakami wilków, których obecność stwierdzono na wypasanej powierzchni (miesiąc wcześniej zagryzły i zjadły prawdopodobnie chorego jelenia byka). Dwóm konikom przyczepiono do kantarów małe dzwoneczki, według doświadczonych myśliwych dźwięk dzwonka odstrasza wilki od stad zwierząt gospodarskich. W tym roku powierzchnia objęta wypasem wynosi 4,50 ha, natomiast w ubiegłym roku koniki pasły się na 1,00 ha.

Ochronić dęby


Oprócz zabiegu spasania runa na terenie objętym projektem w tym roku usunięto podszyt leszczynowy oraz nalot i podrost grabowy na pow. 4,00 ha. Ponadto ogrodzono odnowienia naturalne dębu na 90 placówkach o wymiarach 4 x 4 m. Placówki lokalizowano tak, żeby znalazło się w nich jak najwięcej pochodzących z naturalnego odnowienia sadzonek dębu. Dodatkowo placówki te starano się tak lokalizować, żeby dodatkowo znalazły się w nich również jarzębiny, jabłonie płonki, dzikie grusze, wierzby iwy, osiki oraz trzmieliny, głogi i inne krzewy). Warto podkreślić, że wymienione gatunki pojawiły się w dużych ilościach po osunięciu zwartych łanów leszczyny i podrostu grabowego.

Więcej cennych roślin


W tym roku kontynuowany jest również monitoring na sześciu istniejących oraz sześciu nowych powierzchniach badawczych. Na powierzchniach tych wykonywane są zdjęcia fitosocjologiczne. Ponadto na całej powierzchni objętej projektem prowadzony jest spis wszystkich gatunków roślin. Podsumowanie wyników badań nastąpi na początku października 2014 roku. Na razie wstępnie można powiedzieć, że pierwsze obiecujące efekty realizacji projektu już można stwierdzić w postaci pojawienia się nowych gatunków charakterystycznych dla świetlistych dąbrów oraz zwiększenie się liczby osobników gatunków stwierdzonych w roku 2013. Dotyczy to między innymi pięciornika białego, omanu wierzbolistnego, bukwicy zwyczajnej, dziurawca skąpolistnego, turzycy pagórkowej, koniczyny dwukłosowej itp.
Andrzej Ryś,
Nadleśnictwo Strzałowo




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również