Wierzbowe kotki pojawiają się nieco później niże te brzozowe czy leszczynowe. Skoro owadopylne to muszą "poczekać" na owady.
Bazie kojarzą się nie tylko z wiosną, ale i z rodzącą się biogospodarką, w której wykorzystywane są uprawy wierzby nie tylko jako biomasa dla celów energetycznych. Powoli rodząca się biogodpodarka chciałaby wykorzystać surowce biologiczne do bardziej zaawansowanych celów: leków, kosmetyków, bioproduktów technicznych. To być może miejsce pracy kreatywnej dla młodych, wykształconych ludzi. Odpowiednie badania juz trwają, jak to pokazano w tym filmie, nakręconym w jednym z laboratoriów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie:
Ale bazie kojarzą się i z trzecim rodzajem optymizmu - pojawiają się w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Optymizm w wymiarze duchowym.
Bazie - odrobina radości na kilka sposobów, bo pogoda i wiosna fenologiczna, bo wiosna biogospodarki i w końcu nadzieja na zmartwychwstanie. Dla każdego coś się znajdzie. No chyba, że ktoś jest zatwardziałym marudą i pesymistą. Taki będzie się obawiał alergii od pyłku z krzewów i drzew, a później traw.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
:) #1698746 | 178.36.*.* 26 mar 2015 10:46
Bardzo lubię teksty pana Czachorowskiego. Jego blogowe "profesorskie gadanie" jest pozbawione akademickiego nadęcia Wręcz przeciwnie. Błyskotliwe, przystępne i - podobnie jak ten tekst - pełne pozytywnych treści. Wszystkiego dobrego, Panie profesorze ! :)
!
odpowiedz na ten komentarz