Dzierzba gąsiorek i jej spiżarnia

2016-06-13 12:17:36 (ost. akt: 2016-06-13 12:27:53)
Dzierzba gąsiorek

Dzierzba gąsiorek

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Łacińska nazwa rodzajowa tego ptaka znaczy "rzeźnik" i dobrze oddaje zachowania ptaków. Mają one instynkt bezwzględnego łowcy, polują nawet wtedy, gdy nie są głodne. Ofiary, których nie zjedzą, przechowują w swoistej "spiżarni".

Najpospolitszą naszą dzierzbą jest dzierzba gąsiorek (Lanius collurio). Jej nazwa pochodzi od wydawanego głosu przypominającego gęganie gęsi, choć śpiew gąsiorka jest urozmaicony. To ptak mimetyczny, często naśladuje głosy innych ptaków. Jest nieco większy od wróbla. Preferuje siedliska otwarte i nasłonecznione z zaroślami.

Ukryty na czatach


Gąsiorki są ptakami dziennymi, ale prowadzą skryty tryb życia. Zaobserwować je można, gdy czatują w dobrze wyeksponowanych miejscach. Przesiadują na drutach, słupach lub wierzchołkach krzewów. U przedstawicieli tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Najbardziej widoczną cechą samca jest czarna maska wokół oczu ciągnąca się do rdzawego grzbietu, jasnoszara głowa i nieco różowawy spód ciała. Samica jest mniej intensywnie wybarwiona i nie ma czarnej maski. Spód jej ciała jest brudnobiały, delikatnie ciemno prążkowany. Wierzch ciała obu osobników jest brązowy.

Spiżarnia z kolcami


Łacińska nazwa rodzajowa Laniusznaczy rzeźnik i dobrze oddaje zachowania ptaków. Mają one instynkt bezwzględnego łowcy i polują nawet wtedy, gdy nie są głodne. Łowią owady, a nawet mniejsze kręgowce, takie jak gady, gryzonie i płazy. Ofiary, których nie zjedzą od razu, przechowują na później w pobliskiej spiżarni. Nabijają zdobycz na gałązki kolczastych krzewów i drzew lub na kolczaste druty, aby pomóc sobie w jej podzieleniu. Taka nietypowa spiżarnia i osobliwe zachowanie gąsiorków są cechami unikalnymi. Gąsiorki przylatują do nas w maju i od razu przystępują do lęgów. Jaja w liczbie pięciu-sześciu wysiaduje tylko samica, a samiec ją karmi. Pisklętami opiekują się oboje rodzice. Ptaki odlatują już w sierpniu.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również