Żuraw objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest to ptak o ładnej sylwetce, o rozpiętości skrzydeł nawet do 240 cm. W okresie godowym, kiedy szuka partnera, wykonuje charakterystyczny taniec. Para buduje gniazdo na ziemi, w którym samica znosi przeważnie dwa jaja w kolorze brunatnawym lub zielonkawym. Wysiadują je oboje rodzice. Pisklęta opuszczają gniazdo po 65 dniach. Żurawie pary są wierne sobie do końca życia.
Użytek ekologiczny Łąki Dymerskie, po osuszonym jeziorze Dymer, leży na pograniczu gmin Biskupiec Reszelski i Dźwierzuty. W gminie Biskupiec obejmuje miejscowości Dymer,
Labuszewo i Dymerską Łąkę. Większość tego terenu to pokryte trzcinowiskami zabagnione łąki, w części użytkowane rolniczo. Przez środek biegnie Kanał Dymerski, łączący się z rowami melioracyjnymi. Kiedyś obserwowano tu do 2,5 tysiąca żerujących żurawi, teraz znacznie mniej, ponieważ teren uległ znacznemu osuszeniu, a żuraw potrzebuje wody. Stąd traktuje ten teren wyłącznie przejściowo. Niewiele par tutaj gniazduje i wychowuje młode. Mimo to żuraw ściąga licznych miłośników przyrody, bo na Łąkach Dymerskich można też zaobserwować inne gatunki ptaków, głównie przejściowo.
Warto dodać, że w okolicach
Kobułt istnieje też zespół przyrodniczo- krajobrazowy Kobułckie Wzgórza, gdzie spotyka się stanowiska
rokitnika,
kobuza,
pustułki i
dzięcioła zielonego. Krzyki (klangor) przylatujących i odlatujących żurawi oznajmiały nadejście wiosny i czas na jesienne zbiory. Jesienią te piękne ptaki odlecą. Dlatego korzystajmy z okresu, kiedy można je zobaczyć. Warto dodać, że żuraw to ptak niezwykle płochliwy. Dopóki jedziemy samochodem po szosie, możemy go oglądać, jak spokojnie spaceruje szukając pożywienia i nie zwraca na nas uwagi. Jednak gdy się zatrzymamy i usłyszy szczęk zamka w drzwiach, natychmiast odlatuje, ostrzegając krzykiem inne. Niejednokrotnie, chodząc na grzyby, usłyszałem żurawia wcześniej, zanim go spostrzegłem. Dlatego do fotografowania tego ptaka najlepiej użyć teleobiektywu.
Przy Zespole Szkół w Kobułtach istnieje ogród botaniczny, gdzie dzieci mają na żywo lekcje przyrody, w tym uczą się o żurawiu. Szkoła bierze też udział w różnych akcjach ekologicznych
Władysław Katarzyński
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez