Szlak: Duża pętla mrągowska

Kolor szlaku
-
Długość
29.4
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość końca
Mrągowo
Szlak rozpoczyna się i kończy w Mragowie. Łączy miejscowości turystyczne: Mrągowo, Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo i Probark. Skracając trasę można okrążyć jezioro Czos. Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach i głazach.

Trasę można rozpocząć od Parku Lotników. W drogę udajemy się ścieżką położoną tuż przy jeziorze, która biegnie niemal równolegle do ulicy Giżyckiej. Podążamy wciąż wzdłuż jeziora Czos, dochodzimy do Amfiteatru, za którym znajduje się tzw. Źródełko Miłości.
Przed Amfiteatrem skręcamy w lewo i obraną ścieżką dochodzimy do rozwidlenia. Tam skręcamy w prawo i w dalszą drogę udajemy się leśną ścieżką. Bardzo szybko las z lewej strony ustępuje miejsca ląkom i polom. Opuszczamy las i drogą gruntową podążamy aż do wsi Tymnikowo. Po drodze czeka nas jednak kilka rozwidleń: na pierwszym idziemy prosto, na drugim skręcamy w lewo, a na trzecim znów idziemy prosto. Żwirową drogą podążamy dalej, aż do wsi Czerwonki. Przez wieś idziemy prosto. Po lewej stronie widzimy piękne jezioro Juksty. Opuszczamy Czerwonki i ruszamy drogą wzdłuż jeziora.Przez dłuższy czas idziemy drogą prosto, nigdzie nie skręcamy. Na drzewach i kamieniach prowadzi nas również namalowany tam szlak niebieski. Po lewej stronie znów widzimy jezioro Juksty. Dochodzimy do wsi, gdzie przekraczamy przejazd kolejowy i wkraczamy na Drogę Krajową 16, która zaprowadzi nas do Probarka. Po lewej stronie widać Jezioro Probarskie. Za Probarkiem skręcamy w lewo i schodzimy z drogi asfaltowej. Mając jezioro po lewej idziemy w dalszą drogę. Opuszczamy miejscowość Nowy Probark i udajemy się w dalszą drogę. Dochodzimy do wsi Jakubowo, gdzie trzymamy się głównej drogi. Na placu, znajdującym się na środku wsi widzimy krzyż. Mijamy go z prawej strony i ruszamy dalej. Opuszczamy Jakubowo, a nasza droga wchodzi w las. Idąc dłuższy czas wijącą się drogą, wreszcie dochodzimy do rozwidlenia, na którym skręcamy w prawo, w leśną ścieżkę. Podążamy nią do jeziora Wągiel, które będziemy mieć po lewej stronie. Następnym etapem będzie wijąca się, żwirowa droga, którą zmierzamy aż do Wierzbowa. Kiedy dotrzemy do rozstaju dróg, udajemy się w prawo i polną drogą zmierzamy ponownie do Drogi Krajowej 16. Przecinamy ją i udajemy się polną dróżką w stronę wsi Miejski Las, mijając do drodze przejazd kolejowy. Omijając często uczęszczane drogi, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo - w polną, wąską ścieżkę, prowadzącą na północny-zachód. Tą polną ścieżką udajemy się aż do jeziora Czos. Mijamy je i wchodzimy w ścieżkę, na której z prawej strony mamy jezioro Czos, a z lewej jezioro Sutapie Małe. Po zostawieniu za sobą jeziora, wchodzimy na tereny działkowe. Wychodzimy z nich i znajdujemy się na ulicy Wojska Polskiego. Podążamy nią na północ, na skrzyżowaniu z ulicą Kolejową idziemy prosto, a następnie w pierwszą uliczkę skręcamy w prawo. Dochodzimy do ulicy Dziękczynnej, którą podążamy w prawo, aż do jeziora i wzdłuż niego kierujemy się do Parku Lotników, skąd rozpoczęliśmy podróż.

Więcej o szlaku i okolicach w artykule

W pobliżu

Polecane szlaki wodne