Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - nowy kierunek studiów

2014-02-24 11:56:55 (ost. akt: 2014-02-24 11:58:34)
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - nowy kierunek studiów

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

Żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy wielu studentów podejmuje naukę na drugim kierunku. Wadą takiego rozwiązania jest nadmiar zajeć i brak czasu na własny rozwój. Alternatywą są studia interdyscyplinarne, czyli od razu dwa w jednym przy normalnej liczbie godzin. Takim przykładem jest nowo stworzony kierunek Dziedzictwo Kulturowe i Przrodnicze, łączacy wiedzę humanistyczną z przyrodniczą (biologiczną).

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie otwiera nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów: DZIEDZICTWO KULTUROWE I PRZYRODNICZE.

Jeśli masz szerokie zainteresowania, nie ograniczające się do jednej dziedziny wiedzy, wybierz interdyscyplinarne studia licencjackie, które łączą w sobie obszar humanistyki i nauk przyrodniczych.

Studia na kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze zapewnią przygotowanie do pracy w:
• jednostkach samorządu lokalnego,
• placówkach kultury i samorządowych jednostkach edukacyjnych,
• przedsiębiorstwach zajmujących się turystyką,
• placówkach edukacyjnych parków krajobrazowych i instytucjach ochrony przyrody.
W czasie studiów licencjackich zdobędziesz kompetencje niezbędne:
• do skutecznej działalności w lokalnych i regionalnych organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach,
•do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.
Uzyskasz wiedzę o źródłach finansowania projektów regionalnych, m.in. z środków UE.
Poznasz metody pracy specjalisty do spraw pozyskiwania funduszy oraz metodologię tworzenia aplikacji do sponsorów i mecenasów kultury.
Uzyskasz podstawy wiedzy z zakresu nauk biologicznych i wiedzy o kulturze, sztuce, podstawach ochrony dziedzictwa kulturowego i ochrony przyrody. Możesz zrealizować praktyki zarówno w krajowych, jak i europejskich instytucjach i przedsiębiorstwach.
W ramach Programu Erasmus możesz wyjeżdżać na wymianę studencką i na praktyki do Danii i Francji.
Program kształcenia:
Program kształcenia obejmuje między innymi: podstawy ochrony dziedzictwa kulturowego i ochrony przyrody, historię sztuki, biologię ogólną, ekorozwój, ochronę krajobrazu kulturowego, socjologię regionu i społeczności lokalnych, wiedzę na temat regionu Warmii i Mazur oraz szereg zajęć warsztatowych, w tym: warsztaty z zarządzania projektem, z animacji społeczności lokalnych, z dziedzictwa kulturowego regionu czy dziedzictwa przyrodniczego Polski Północno-Wschodniej. Duży nacisk kładziemy na samodzielne dokonywanie wyboru przedmiotów przez studentów - oferujemy szeroką pulę przedmiotów do wyboru zarówno z zakresu humanistyki, nauk społecznych, jak i nauk przyrodniczych.

Po zakończeniu studiów możesz kontynuować naukę zarówno na kierunkach humanistycznych, jak i przyrodniczych.

Organizacja studiów:
Studia prowadzone są przez Instytut Filozofii Wydziału Humanistycznego UWM we współpracy z Wydziałem Biologii i Biotechnologii UWM. Zajęcia prowadzą specjaliści z całego Uniwersytetu. Studia trwają 6 semestrów. Kończą się obroną pracy dyplomowej z wybranej przez studenta dziedziny.

JEDYNE takie studia w POLSCE



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StCzachorowski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. St. Czachorowski #1334642 | 83.24.*.* 25 lut 2014 16:29

    A dlaczego tylko w Niemczech? Nie chodzi o dziedzictwo tylko jednego regionu, chodzi o globalne spojrzenie.... i o przygotowanie sie na przyjęcie turystów z całego świata. Jeszcze jeden przykłąd procesu kulturowego i przyrodniczego zarazem: http://dziedzictwo-kip.blogspot.com/2014 /02/zaproszenie-na-ogawianie-wierzb-w.ht ml

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kyj #1334122 | 79.191.*.* 24 lut 2014 22:17

    Po jakiego groma praktyki w Danii albo Francji? Jeżeli to ma być dziedzictwo kulturowe regionu to praktyki powinny być w Niemczech

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. S.Czachorowski #1333905 | 83.9.*.* 24 lut 2014 18:32

    Nie rozpaczliwa tylko przemysłana. Po głebikiej analizie rynbku pracu i niezbędnych kompetencji. Dlatego interdyscyplinarne i dwukierunkowe studia. A z praca? To zalezy od samych studentów. Zaitreserowanie pracodwaców juz jest, co rokuje dobrze. Staramy się dobrze wypełniać sowje obowiązki i pracę. Na rzetelności i pracowitości opieramy a nie na rozpaczy :).

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Moczo #1333740 | 89.228.*.* 24 lut 2014 16:02

    Rozpaczliwa walka o przetrwanie i utrzymanie etatów dla pracowników UWM-u, niestety nieudolna, bo kto zdecyduje się na tak " dziwaczny " kierunek , po którym nie ma szans na pracę. Stomatologia i farmacja ( przecież jest już Wydz. Nauk Medycznych ), psychologia ( jest silnie rozwinięta pedagogika w spadku po dawnej WSP ) oraz architektura ( na bazie budownictwa ) to kierunki, na które będą chętni do studiowania. A jak będzie z pracą ? Nie wszystkim absolwentom się uda...........

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. produkcji bezrobotnych #1333595 | 178.180.*.* 24 lut 2014 12:21

    ciąg dalszy nastąpi....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również