Ropucha szara

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
płazy
Rząd
płazy bezogonowe
Rodzina
ropuchowate
Rodzaj
Bufo
Gatunek
ropucha szara

Ropucha szara

Kategoria
Nazwa łacińska
Bufo bufo
Ropucha szara to największa z żyjących w Polsce ropuch. Bardzo mocno widoczny jest dymorfizm płciowy: samce są o wiele mniejsze.
Ciało ropuchy jest masywne, z szerokim pyskiem. Skórę grzbietu ma chropowatą z powodu występowania na niej brodawek. Z tyłu głowy ropucha wykształciła gruczoły przyuszne, w których znajduje się jad.
Błony pławne sięgają ropusze do połowy palców.
Jest koloru brązowego, z domieszką koloru szarego. Brzuch ma zawsze nieco jaśniejszy, pokryty plamami.
Gody ropuchy zaczynają się w kwietniu. Nie zmienia się ubarwienie samca, pojawiają się zaś czarne gruczoły jadowe na trzech palcach odnóży przednich. Kiedy samiec nie znajdzie sobie samicy do pary staje się agresywny i może atakować inne zwierzęta.
Samica składa jaja, które zaczepia na "sznurkach" i zawiesza je na roślinach.
Kijanki są czarne od strony grzbietowej, brzuch mają jaśniejszy. Mają długość ok. 3 cm. Przeobrażają się na koniec czerwca i gubią wtedy ogon. Małe żaby masowo opuszczają wtedy jezioro, a podczas swoich wędrówek wiele z nich traci życie - są pożerane przez inne zwierzęta, albo wpadają pod koła samochodów.
Dojrzałość płciową samce osiągają w 2 roku życia, samice w 3.
Prowadzi wieczorny i nocny tryb życia, a do wody wchodzą tylko podczas godów. Porusza się dość nieporadnie. Ropucha jest niezwykle żarłoczna, zjada wszystkie zwierzęta, jakie tylko spotka. Zjada dżdżownice, ślimaki, owady, pająki.
Ropucha jest bardzo pomocna w walce ze szkodnikami ogrodów i pól, które masowo zjada. Pożera, jako jedna z nielicznych zwierząt, stonkę ziemniaczaną.

Obszar występowania

Występuje w całej Europie (z wyjątkiem Irlandii i niektórych wysp Śródziemnomorskich) i Azji.
Ropuchę szarą można spotkać w lasach, na polach i w ogrodach. Unika terenów suchych i bardzo wilgotnych.

Zobacz również