Nie zapominajmy o niezapominajkach - dzisiaj ich święto

2014-05-15 12:10:49 (ost. akt: 2014-05-15 12:08:48)
Nie zapominajmy o niezapominajkach - dzisiaj ich święto

Autor zdjęcia: Stanisław Czachorowski

Niezapominajki to drobne, niebieskie kwiaty prześlicznej urody, rosnące zazwyczaj nad rzekami, na skraju lasów, na łąkach. Są ludowym symbolem pamięci, od niedawna są także symbolem święta bioróżnorodności i lokalnej przyrody.

Mam na myśli przypadające na 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki, zwane także Dniem Polskiej Niezapominajki.

Święto przyrody obchodzone jest od 2002 roku, zawsze 15 maja. Wymyślono je, by nie zapominać o ważności i urodzie różnorodności biologicznej Polski, by promować i przypominać o ochronie przyrody. Niezapominajki znakomicie się nadają, by na ich przykładzie opowiadać nie tylko o urodzie, ale i ważności gospodarczej lokalnej bioróżnorodności.

Niezapominajki w sensie botanicznym to rodzaj roślin naukowo nazwanych Myosotis. Nazwa łacińska (naukowa) wywodzi się z języka greckiego i dosłownie tłumacząc znaczy "mysie uszko" (mys – mysz, w dopełniaczu myosi, us – ucho, w dopełniaczu otos). Rodzaj obejmuje około 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Jest więc wiele niezapominajek, zwanych także niezabudkami. Warto chyba poznać ich bogactwo różnorodności, przystosowań i dyskretnej urody.

To jednocześnie okazja, by poszukać więcej informacji o niezapominajkach, odnoszących się zarówno do dziedzictwa przyrodniczego jak i kulturowego. I poszukam. Nie zapomnę!
Zachęcam do wspólnych poszukiwań i ocalania od zapomnienia, zarówno w sensie etnograficznym, fotograficznym, jak i przyrodniczym.
Świętujmy majówkowo z niezapominajką lokalną bioróżnorodność i Dzień Polskiej Niezapominajki.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również