Chorwacja, Bułgaria, Rumunia - nowe oblicza Bałkanów

2015-04-24 13:30:00 (ost. akt: 2015-04-24 13:27:56)
Chorwacja

Chorwacja

Autor zdjęcia: fostertravel.pl

O tym, że wybrzeża Morza Adriatyckiego i Morza Czarnego to znakomite regiony wypoczynkowe, przekonuje się z roku na rok coraz więcej Polaków.

Chorwacka Dalmacja i Półwysep Istria, a ponadto również Riwiera Bułgarska i Riwiera Rumuńska prezentują zupełnie nowe oblicza Bałkanów. Liczne, chorwackie, bułgarskie lub rumuńskie miejscowości wypoczynkowe, w sezonie prawdziwie tętnią życiem, a na wszystkich turystów czekają w nich nie tylko dobrej klasy hotele, ale także liczne tawerny, bary, kluby nocne i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Nowoczesna infrastruktura turystyczna, wraz z gwarantowaną pogodą – temperaturą powietrza oscylującą w miesiącach letnich w granicach 20 – 30 st. C i temperaturą wody osiągającą stałe wartości ponad 20 st. C, to właśnie główne powody, dla których wielu Polaków nie trzeba dwa razy namawiać na spędzenie wczasów na Bałkanach.

Chorwacja


Chorwacja to idealne miejsce wypoczynku przede wszystkim dla miłośników długich kąpieli słonecznych, ponieważ wschodnie wybrzeże Morza Adriatyckiego może się poszczycić jedną z największych liczb dni słonecznych w Europie. Poza tym Chorwacja stanowi również raj dla wielbicieli kameralnych plaż i niewielkich zatoczek, bowiem jej linia brzegowa, zwłaszcza w obrębie Dalmacji, jest bardzo poszarpana i obfituje w wyspy, półwyspy i urokliwe zakątki, w których ciszę przerywa jedynie szum morza, wrzosów i drzew sosnowych. Chorwacja to wreszcie wymarzone miejsce dla amatorów uprawiania wszelakich sportów, dość powiedzieć, że półwysep Istria przecinają liczne szlaki turystyczne (trasa Weneckiego Lwa czy też szlak św. Zenona Brtonigla – Verteneglio), a na Riwierze Makarskiej, dzięki sezonowym wiatrom jugo, bura i maestral panują doskonałe warunki do pływania na desce windsurfingowej albo na desce z latawcem (kitesurfingowej).

A gdzie konkretnie warto jest się wybrać na wczasy do Chorwacji? To w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji turystów, ale biura podróży od lat polecają w tym względzie przede wszystkim:
Lovran – miasteczko położone na półwyspie Istria, nad zatoką Kvarner, znane z doskonałych basenów termalnych;
Korculę – wyspę zwaną perłą Południowej Dalmacji, porośniętą drzewami cyprysowymi, drzewkami oliwnymi i dębami korkowymi, a dodatkowo słynącą z bogatej tradycji śpiewania a cappella;
Hvar – przepiękną wyspę usytuowaną w obrębie Dalmacji Środkowej, której krajobraz kulturowy, z zachowanym po dziś dzień, antycznym systemem podziału ziemi, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO;
Makarską – stolicę Riwiery Makarskiej, malowniczo położoną u podnóża masywu Biokovo, w której działają liczne szkółki żeglarskie, centra nurkowe i kluby paralotniarskie, i w której, w barach porozrzucanych na oraz przy plaży, można bawić się do białego rana w gorących rytmach i w międzynarodowym towarzystwie.

Transylwania
Fot. fostertravel.pl
Transylwania


Bułgaria i Rumunia


Wczasy nad Morzem Czarnym, na riwierach Bułgarskiej i Rumuńskiej, wracają do łask, bo trzeba wiedzieć, że popularne wśród Polaków w czasach komunistycznych kurorty oferują już dziś turystom zupełnie inną jakość. Riwiera Rumuńska, zwana też przez niektórych rumuńskim Lazurowym Wybrzeżem i ciągnąca się od południowego krańca Delty Dunaju do granicy z Bułgarią, wzbogaciła się w ostatnich latach o wiele nowoczesnych hoteli, które oferują wysoki standard usług w bardzo przystępnej cenie. Z kolei na Riwierze Bułgarskiej nie tylko zmodernizowano i rozbudowano infrastrukturę turystyczną, ale także postawiono na bardzo lubianą przez turystów formułę wczasów All Inclusive. Riwiera Rumuńska słynie z szerokiej oferty zabiegów balneologicznych, dlatego turyści mogą tu sobie zafundować m.in. kąpiele lecznicze, okłady z borowiny, krenoterapie (czyli kuracje pitne leczniczymi wodami mineralnymi) oraz inhalacje. Z kolei Riwiera Bułgarska znana jest z bogatej oferty sportów wodnych – w licznych tutaj centrach sportowych można zarówno wypożyczyć sprzęt sportowy (przede wszystkim kajaki, rowerki wodne i deski windsurfingowe), jak też poszaleć na skuterach wodnych albo na nartach wodnych ciągniętych przez motorówkę.

Jeśli chodzi o konkretne kurorty, to w Bułgarii biura podróży polecają turystom wypoczynek przede wszystkim w:
Nessebarze – urokliwej miejscowości z zabytkową starówką obfitującą w perły prawosławnej architektury sakralnej i wskutek tego wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO;
Słonecznym Brzegu – kultowym bułgarskim kurorcie, dysponującym długą na 8 kilometrów plażą i kilkoma kasynami, które zyskały mu przydomek Las Vegas Europy Wschodniej.
W Rumunii z kolei na szczególną uwagę zasługuje jeden kurort – Mamaia, który jest nie tylko największą i najstarszą miejscowością wypoczynkową w kraju, ale w której też, nad wybrzeżem, przewieszona jest kolejka linowa.

Złote Piaski, Bułgaria
Fot. fostertravel.pl
Złote Piaski, Bułgaria


Tanie oferty z dojazdem własnym


Jeśli chodzi o wczasy w Chorwacji, Rumunii i Bułgarii to biura podróży bardzo często oferują je turystom w opcji z dojazdem własnym. Transport w indywidualnym zakresie jest najbardziej opłacalny dla rodzin z dziećmi albo dla grup przyjaciół, a dodatkowo pozwala on turystom odwiedzić kilka innych miejsc w trakcie podróży do miejsca docelowego. Ciekawostką jest też fakt, że wczasy z dojazdem własnym proponowane są na Bałkanach nie tylko w przypadku tańszych apartamentów, ale też i luksusowych hoteli 5 – gwiazdkowych.

Piękne kurorty na Bałkanach, a przede wszystkim te w Chorwacji, Bułgarii i Rumunii, to wymarzone kierunki wakacyjne, w których wspaniałym warunkom naturalnym towarzyszy bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Dodatkowo miejscowości wypoczynkowe nad Morze Adriatyckim i nad Morzem Czarnym stanowią doskonałą alternatywę dla nieco droższych kurortów w Europie Zachodniej.

Materiał prasowy przygotowany we współpracy z www.fostertravel.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również