Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Czy ktoś widział na Warmii i Mazurach dzikie leśne tulipany?

2016-03-21 12:38:58 (ost. akt: 2016-03-21 12:39:55)
Czy ktoś widział na Warmii i Mazurach dzikie leśne tulipany?

Autor zdjęcia: Edyta Wyrembska

Dzikie leśne tulipany były kiedyś w Drogoszach koło Kętrzyna, co nie omieszkałem odnotować na swoim blogu. No i w komentarzach znalazłem perełkę od czytelniczki aż z Lubuskiego.

„Jestem aż wzruszona - pisze ta pani. Jakiś czas temu szukałam wzmianek na temat dzikich tulipanów i nic, a tu przypadkiem znalazłam na pana blogu. Kwiaty te rosną odkąd pamiętam za moim domem, poniemieckie tulipany, trujące, piękne i pachnące. Żyją jakby w symbiozie z orzechem włoskim i sięgają wokół tak jak jego korona, może korzenie.”

Gdzie ta granica?


Czyli gatunek w Polsce w naturze ciągle występuje! Tulipan dziki zwany także tulipanem leśnym (Tulipa sylvestris) jest gatunkiem wieloletnim z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w całej Europie i północnej Afryce oraz w Turcji. Populacje dziko rosnące zagrożone są wyginięciem. Rok temu – na podstawie zebranych informacji - przypuszczałem, że być może gatunek ten w Polsce wyginął. Występuje również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie został introdukowany. U nas prawdopodobnie tylko zdziczały (czyli jako roślina, która „uciekła” z ogrodów). Stwierdzany był na Śląsku i północno-zachodnim podnóżu Tatr. „Rośliny Polskie” sugerują, że u nas tulipan leśny osiąga północno-wschodnią granicę zasięgu występowania. Informacja o dzikich tulipanach, rosnących w Drogoszach, wskazuje na ich obecność daleko poza północno-zachodnią granicą naturalnego zasięgu. Tulipan dziki rośnie w lasach, na łąkach, w ogrodach, zaroślach i winnicach. Lokalnie zadomowiony, nieinwazyjny (nie ma we współczesnym wykazie roślin synantropijnych Polski).

A u mnie rosną pod orzechem


Pani Edyta Wyrembska - ta, która skomentowała mój wpis na blogu - przysłała zdjęcia dzikich tulipanów, rosnących we wsi Bożnów koło Żagania (50 km od Zielonej Góry). „U mnie rosną tulipany dzikie, leśne... od zawsze. Zdjęcia są z ok. 2005 roku, teraz mamy kozy i mam nadzieję, że tulipanki przetrwały (tulipany mogą być trujące dla zwierząt). (...) Te tulipany otwierają się na słońce i razem z nim chylą swe główki, piękny widok. Tulipany wyglądają jak żywe, kiedy tak całe chylą się w kierunku słońca - mają widok na południowy zachód. Drzewo, pod którym żyją, to orzech włoski, powalony przez piorun, ale nadal żyjący i rodzący orzechy. Ciekawe czy cebulki przyjęłyby się u Pana? Koleżanka wzięła ode mnie i posadziła w doniczce, wyrosły, tyle że takie mniejsze, delikatniejsze.”

Ktokolwiek widział...


Skoro leśne tulipany, te „poniemieckie” przetrwały w Lubuskiem, to może i u nas gdzieś jeszcze są? Wytężcie wzrok wokół domów, pałaców i zamków. Może ktoś dostrzeże dzikie tulipany. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...
Uwaga, tulipany działają trująco na konie, bydło, muły. Objawy zatrucia występują po upływie 1-2 godzin od zjedzenia rośliny. Odnotowano przypadki śmiertelne. U zatrutych krów obserwowano nieprzyjmowanie pokarmu, niedokrwistość błon śluzowych, obniżenie temperatury ciała, częste wydalanie moczu. Przy ciężkich zatruciach występowało ogólne osłabienie, chwiejny chód, niepokój, drgawki. Zatrute zwierzęta leżały, wykonując nieskoordynowane ruchy kończynami i w takiej pozycji pozostawały do śmierci. U koni, które zjadły tulipan, obserwowano gwałtowne kolki, po czym następował szybki zgon. Ciekawe, jak ten alkaloid (tulipina) działa wewnątrz organizmu? Jakie zakłóca procesy i w jaki sposób.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, ekologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, miłośnikiem filozofii przyrody. Prowadzi blog pn. Profesorskie gadanie, z którego zaczerpnęliśmy ten wpis - za zgodą autora oczywiście.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Botanic #2234960 | 81.190.*.* 30 kwi 2017 11:55

  Na Pomorzu jest ich dosc sporo w rozproszonych stanowiskach.Co do zatrucia koni tymi roslinami to calkowicie sie z tym nie zgadzam,na stepach Eurazji zyje wiele gatunkow tulipanow,konie tez tam zyja w stanie dzikim(np Kon Przewalskiego dzisiaj).Dawniej w niezliczonej ilosci zyly na tych stepach dzikie konie Tarpany(obecnie gatunek wymarly)ktore zywily sie wszelaka roslinnoscia stepowa min z rodzaju Tulipa.Pozdrawiam :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TL #2042459 | 87.105.*.* 8 sie 2016 09:17

  W Braniewie: na byłym cmentarzu obok fosy, oraz na ulicy Sikorskiego za starym internatem LO.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Agnieszka Szelech #1988051 | 77.254.*.* 6 maj 2016 16:58

  Kock, Lubelszczyzna, znalazłam je w parku należącym do kompleksu pałacowo-parkowego należącego kiedyś do Księżnej Anny Jabłonowskiej. Podobnie jak u Pani Ani, która wcześniej zamieściła komentarz w ich towarzystwie rosną białe kwiaty, podobne do hiacyntów, jakby oszronione. Porastają ziemię pod starodrzewiem parkowym, w pobliżu starej fosy, dość wilgotne podłoże.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lucyna Kowalska #1986917 | 93.105.*.* 5 maj 2016 00:17

  Dzień dobry w okolicach Elbląga również rosną dzikie tulipany , jest ich dość dużo,każdego roku coraz więcej,pięknie pachną .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Adrianka de Le #1961862 25 mar 2016 20:59

  Dzień dobry, u nas są, i przepięknie pachną :)) jeśli jest Pan zainteresowany lokalizacją itp. to proszę o wiadomość na fb, ewentualnie o podanie adresu mail to ja napiszę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Ania #1959077 | 185.16.*.* 21 mar 2016 19:05

  Witam takie dzikie tulipany rosną w miejscowości Karwiny gmina Wilczęta . Pojawiają się w parku koło ruin kościoła i są piękne a do tego takie białe kwiatki , które wyglądają jak oszronione i podobne są do hiacyntów lecz nie pachną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również