Bobrek trójlistny - atrakcyjna roślina błotna

2017-07-12 08:36:09 (ost. akt: 2017-07-11 18:44:43)
Bobrek trójlistny - atrakcyjna roślina błotna

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Dzięki bobrkowi od maja do września pięknie prezentują się torfowiska, zabagnione tereny i mokre łąki. Kwitnie masowo, tworząc białe kobierce.

Bobrek trójlistny (Menyanthes trifoliata) to roślina wodno-błotna nazywana trojanem, bobrowniczkiem albo koniczyną błotną. Należy do rodziny bobrkowatych. Ma grube pełzające kłącze, z którego pionowo wyrastają nagie łodygi i groniaste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty o promienistej symetrii mają barwę biało-różową. Korona składa się z pięciu płatków odgiętych do tyłu, gęsto biało owłosionych. Liście są potrójne (mają trzy blaszki) na długich ogonkach, gorzkie w smaku. Bobrek uznawany jest za roślinę leczniczą. Napar z jego liści ma właściwości przeciwzapalne, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, niejadkom zwiększa apetyt, pomaga pozbyć się jelitowych pasożytów, leczy też anemię i migreny. A do tego bobrek jest po prostu śliczną rośliną.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również