Szlak: Ścieżka Rezerwat Pupy

Kolor szlaku
-
Długość
2 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
Łatwy
Miejscowość startu
Spychowo
Miejscowość końca
Spychowo
Ścieżka w rezerwacie „Pupy” – oddalonym 3 km od Spychowa, przy drodze krajowej nr 59 Spychowo – Rozogi. Ścieżka powstała w 2006 roku.

Ścieżka rozpoczyna się przy szosie Rozogi – Spychowo. Jest to stosunkowo krótka trasa, o którą łatwo zahaczyć podróżując samochodem. Naprzeciwko wejścia na ścieżkę znajduje się parking leśny przy jednej z głównych tras prowadzących na Mazury: Warszawa – Mrągowo. Przejście zajmuje jedynie godzinę, a na trasie czeka wiele niespodzianek. Biegnie przez serce rezerwatu Pupy. Główną atrakcją jest przejście po szlaku 300-letnich dębów - pomników przyrody. Rezerwat chroni całe środowisko leśne, jednak te wiekowe olbrzymy w dużej części obumierają. Leśnicy niestety nie mogą nic na to poradzić. Jeden z pomników, spróchniały w środku, tworzy swojego rodzaju domek, do którego schować się może nawet dwójka dzieci. Oprócz dębów mijamy po trasie wiele innych pomników przyrody, m.in. wiekowe sosny i olbrzymie świerki. Cała trasa prowadzi wąską, ledwo widoczną ścieżynką wśród mrocznego świerkowego lasu. Trzeba uważnie śledzić znaki, żeby się nie zgubić! Na początku i końcu marszruty wychodzimy na wyraźniejszy trakt, mijając po drodze podmokłe olsy i malutkie polanki.

Przejście ścieżką może stać się urozmaiceniem dłuższej wyprawy rowerowej. Leży przy 40-kilometrowej trasie rowerowej „Szlak Juranda”. Ciekawa jest historia nazwy tego rezerwatu. Pupy – tak nazywała się kiedyś miejscowość Spychowo. Niemieckie Puppen, czyli lalka, przetłumaczono po wojnie na Pupy. W 1959r. władze postanowiły zmienić tę kontrowersyjną nazwę na zaczerpnięte z powieści Henryka Sienkiewicza Spychowo. Leśnicy, aby zachować historyczną nazwę, postanowili nazwę Pupy nadać pobliskiemu rezerwatowi.

Ścieżka przeznaczona jest raczej dla małych grup. Przebiega wnętrzem lasu po trudnym terenie, więc jest raczej niedostępna dla niepełnosprawnych i rowerzystów.

Liczba przystanków: 4

Dodatkowe wyposażenie: Drewniane kierunkowskazy

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecane szlaki wodne