Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Rezerwat przyrody Krutynia Dolna

2012-12-13 09:03:04 (ost. akt: 2017-01-18 19:17:26)
Kto ma szczęście, może tu zobaczyć polującego rybołowa

Kto ma szczęście, może tu zobaczyć polującego rybołowa

Autor zdjęcia: Wikipedia

Uroki Krutyni docenia każdy, kto chociaż raz pływał po tej rzece kajakiem lub przynajmniej pospacerował jej brzegami. Ma też swoje trwałe miejsce w literaturze dzięki Melchiorowi Wańkowiczowi i jego słynnemu reportażowi "Na tropach Smętka".

Krutynia - obok Wielkich Jezior Mazurskich - to najbardziej rozpoznawalny skarb Mazur. Nic dziwnego, że znaczna część jej przebiegu znajduje się na obszarach prawem chronionych, czyli rezerwatów.

Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody Krutynia Dolna, który powstał w 1989 roku dla ochrony fragmentu naturalnego krajobrazu polodowcowego wraz z występującymi na tym terenie naturalnymi ekosystemami wodnymi, torfowiskowymi i leśnymi. Rezerwat leży w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego na terenie gmin Mikołajki i Ruciane –Nida w powiatach mrągowskim i piskim, administruje nim Nadleśnictwo Maskulińskie.

Rezerwat ma powierzchnię 970 ha, obejmuje odcinek rzeki Krutynia wraz z przyległymi terenami, w tym trzy jeziora: Malinówko, Gardyńskie i Dłużec. Obszar ten charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Dolina rzeki i leżące w obrębie doliny jeziora ma szerokość od 50 do 1500 metrów, obramowana jest wzniesieniami o silnie zróżnicowanej konfiguracji. W miejscach silnie rozszerzonych jest zabagniona i zatorfiona. Świat roślin stanowią przede wszystkim gatunki wodne, jak grążel żółty, grzybienie białe, osoka aloesowata, rdestnica przeszyta i połyskująca. Obrzeża rzeki i jezior to „królestwo szuwarowe” złożone głównie z trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej, oczeretu jeziornego, szaleju jadowitego. Na obrzeżach jezior a także w szerokiej dolinie rzeki występują płaty torfowisk oraz lasy bagienne, przede wszystkim olesy. Na wyniesieniach rosną bory mieszane, złożone głównie z sosny zwyczajnej i świerku pospolitego, z domieszką brzozy brodawkowej, dębu szypułkowego i jednostkowych okazów innych drzew.
W wodach rzeki i jezior występują m.in. płoć, szczupak, wzdręga, leszcz, okoń, ukleja, węgorz. Bogato reprezentowane są ptaki; gnieździ się tu m.in. bielik, orlik krzykliwy, rybołów, myszołów, żuraw, bocian czarny, czapla siwa, łabędź niemy, perkoz dwuczuby, liczne gatunki kaczek, kurka wodna i wiele innych.
Na mapie oznaczyliśmy jezioro Dłużec.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kamil #2160286 | 77.114.*.* 15 sty 2017 13:14

    BŁĄD W ARTYKULE!!! Na mapie oznaczono owszem Jezioro Dłużec, ale nie to na terenie Rezerwatu Krutynia Dolna, tylko jezioro o tej samej nazwie znajdujące się w gminie Piecki z leżącą u jego brzegów miejscowością Dłużec. Życzę autorowi artykułu więcej rzetelności na przyszłość.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Miko #918393 | 31.63.*.* 14 gru 2012 08:19

      Jezioro w Bobrówku ma nazwę "SKOK: nie Bobrówko

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Lubię to #917559 | 88.156.*.* 13 gru 2012 13:44

      Lubię to ;)

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Zobacz również