Ulica Feliksa Kaczyńskiego, wybitnego lidzbarskiego pedagoga, jest jednocześnie Aleją Gwiazd Kabaretu na wzór słynnej Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach. Mają tu swoje gwiazdy m.in. zwycięzcy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.
Pierwsza gwiazda należała jednak do Kabaretu Starszych Panów, który oczywiście w Lidzbarku Warmińskim nigdy nie wystąpił, ale stał się kultowym wzorcem polskiej sztuki kabaretowej. Swoje gwiazdy mają tu też m.in.: Grupa MoCarta, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ireneusz Krosny, Artur Andrus, Grupa Rafała Kmity, Krzysztof Daukszewicz z Kabaretu Gwuść, Krzysztof Jaślar. Swoją tablicę ma także Jan Kaczmarek (w imieniu nieżyjącego artysty odsłonili ja w sierpniu 2013 roku członkowie kabaretu Elita Stanisław Szelc oraz Jerzy Skoczylas), a także nieistniejący już Kabaret Snobów (odsłaniali ją Bartłomiej Zdanowicz i pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Radosław Bielecki - obecnie Kabaret Neo-Nówka).
Urodził się 18 marca 1916 roku w Płocku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim w 1945 roku. Był znakomitym znawcą języka ojczystego i historii Polski. Pisał teksty, komponował do nich własne melodie, grał na fortepianie i organach, reżyserował spektakle. W latach 1950-1976 pracował jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Pedagogicznym oraz Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim. Sprawował też funkcję kierownika wydziału kultury, czasowo kierował Miejskim Domem Kultury. Podczas organizowania Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży zasiadał w jury jako jej przewodniczący. W 1976 roku przeszedł na emeryturę, nie stracił jednak kontaktu ze szkołą i młodzieżą. Zmarł 14 października 1993 roku.
Zobacz zdjęcia z odsłonięcia gwiazd w roku 2010...
... i 2013.
Odsłonięcie dwóch tablic w Alei Polskiego Kabaretu - Jan Kaczmarek, Kabaret Snobów (Grand Prix 2006)




Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez