Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Modra Panna ze złotym oczkiem - ozdoba sosnowych lasów

2014-04-14 08:15:58 (ost. akt: 2014-04-13 19:30:46)
Jak sama nazwa wskazuje, sasanka jest otwarta na świat

Jak sama nazwa wskazuje, sasanka jest otwarta na świat

Autor zdjęcia: Jarosław Opas, Nadleśnictwo Olsztynek

Sasanka otwarta zakwita wczesną wiosną na piaszczystych, ubogich w składniki mineralne glebach. Jej duże, pełne przepychu, niebieskie kwiaty przypominają klejnoty w ubogim runie borów sosnowych.

Sasanki są coraz rzadsze w naszych lasach. W Nadleśnictwie Olsztynek stwierdzono jedynie dwa stanowiska, które odkryła pani podleśniczy podczas wyznaczenia trzebieży. To właśnie jaskrawo odcinające się wśród igliwia i suchych traw kwiaty przykuły jej uwagę.
Sasanka otwarta objęta jest ścisła ochroną prawną, gatunek ponadto objęty jest Dyrektywą Siedliskową i Konwencja Berneńską.

Dlaczego sasanek jest tak mało? Sasanki to rośliny widnych i ubogich siedlisk. Rosną na murawach napiaskowych (czyli bardzo ubogich łąkach) oraz ubogich borach sosnowych. Tak to czasem bywa w przyrodzie, że coś zyskując, coś też tracimy. Zasobność lasu sukcesywnie się zwiększa. Kondycja lasów się poprawia, zwiększa się udział gatunków liściastych, las staje się wielogatunkowy i wielowarstwowy. Proces powstawania próchnicy przebiega dzięki temu dużo lepiej, a gleba zatrzymuje więcej przydatnej dla roślin wody. Cały ekosystem funkcjonuje sprawniej, przybywają nowe organizmy, a niektóre niestety tracą optymalne miejsce dla swojego rozwoju.
Dodatkowym zagrożeniem jest wyrywanie dekoracyjnych kwiatów i wykopywanie roślin i przenoszenie ich do ogródków.

Co ciekawe sasanki nie zapylają pszczoły, lecz błonkówki i muchówki. Nasiona dojrzewają i rozsiewają się od maja do lipca.

Sasanka otwarta oraz wszystkie jej kuzynki z rodzaju sasanek mająwłaściwości trujące i lecznicze. Zawarte w roślinie substancje działają bakteriobójczo, wirusobójczo, przeciwskurczowo i napotnie.Świeże ziele zawiera silnie działającą protoanemoninę, która wywołuje podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych i skóry, a nawet poważne zatrucie ustroju z objawami podrażnienia nerek i narządów moczowo-płciowych oraz porażenia układu nerwowego (drgawki). Dlatego lepiej podziwiać piękno sasanek z daleka.
Justyna Haładaj,
Nadleśnictwo OlsztynekKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mn #1375485 | 91.227.*.* 15 kwi 2014 09:06

  piszecie ze pod ochrona o ja kilka lat temu kupiłam na targowisku i mam w ogrodzie sa piekne

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rfb #1375151 | 89.228.*.* 14 kwi 2014 19:22

   woooow

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zobacz również