Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Dzień Ziemi - czyli zobacz piękno przyrody warmińsko-mazurskiej

2015-04-22 11:35:27 (ost. akt: 2015-04-22 11:33:39)
Wiosenna kąpiel kawek

Wiosenna kąpiel kawek

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco Josepha Alioto.

Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi.
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
Międzynarodowy Dzień Ziemi ma zwrócić uwagę ludzi na piękno otaczającego nas świata i potrzebę jego ochrony. Przyroda w każdym miejscu na Ziemi jest inna, jedyna i niepowtarzalna. Taką zostawili nam przodkowie, starajmy się taką samą zostawić naszym dzieciom i wnukom. Dbajmy o swoje otoczenie, bo ono wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Zatrzymajmy się na chwilę, aby zachwycić się pięknem, które tylko pozornie jest ukryte przed naszym wzrokiem.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy

Autorka wybrała się z okazji Dnia Ziemi w okolice Mrągowa i tam podpatrywała cuda natury. Popatrzcie:Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z "Ukosa" #1720775 | 83.9.*.* 24 kwi 2015 09:55

  Jakie ogromne zainteresowanie tematem...! To też o czymś świadczy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stąd #1719508 | 176.221.*.* 22 kwi 2015 17:35

  Coraz mniej tego piękna. Niszczę je wiatraki, powszechna wycinka drzew i coraz bardziej ogrodzone jeziora.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. "Pieśń o Ziemi" #1719307 | 83.9.*.* 22 kwi 2015 13:42

  Ref. Bo ta Ziemia kochaną Twą Matką, tutaj rodzą się nasze marzenia, bo Ta Ziemia to dom najpiękniejszy ,bo z nim wiążą się nasz wspomnienia. I. Tu przeżyłem życia swego szmat, pośród jezior i lasów zieleni , tutaj co dzień zmieniałem swój świat, czując oddech kochanej mej Ziemi. II. Czas upływa i zmienia nasz świat, a my z nim , jak chce przeznaczenie, zostawiając na Ziemi swój ślad , ważne jest byś szanował swą Ziemię. III. Nic innego nam w zamian nie dano, Ona wielkim jest darem w przestworzach ,gdyby dar ten nam dziś odebrano, pozostanie nam nadzieja Boża. IV. Drugiej szansy już mieć nie będziemy , Bogu głowy zawracać nie trzeba, jeśli Ziemi swej nie szanujemy, to nie prośmy o drogę do Nieba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również