Rezerwat położony w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, w pobliżu Iławy, w województwie warmińsko-mazurskim, nadleśnictwie Susz. Powołany w 1957 roku w celu zachowania kolonii kormoranów na półwyspie i na dwóch wyspach jeziora Czerwica.
Wyspy pokryte są drzewostanem olchowym w wieku 60-100 lat z pojedynczymi wiekowymi, ale już obumierającymi lub martwymi sosnami. Półwysep pokryty jest starodrzewem. Na siedlisku boru mieszanego świeżego rośnie 180-letnidrzewostan bukowy z domieszką dębu buka, graba i brzozy.W tych włąśnuie starodrzewach znajduje się najwięcej gniazd.
W 1945 roku w Polsce istniały zaledwie resztki kolonii kormorana czarnego na ziemiach odzyskanych. Z początkiem lat 70. XX wieku rozpoczęła się ogólnoeuropejska ekspansja kormorana. Z czasem liczba kolonii zaczęła maleć. W 1993 roku liczebność europejskiej populacji tego ptaka określano na 105 tysięcy par lęgowych, z tego w Polsce gnieździło się 8200 par w 33 koloniach. W 2010 roku populacja kormorana w Polsce wynosiła około 29 000 par lęgowych, gniazdujących w 55 koloniach. Największa w kraju kolonia kormoranów jest na Mierzei Wiślanej.
Polska populacja kormora jest piąta pod względem wielkości w Europie i stanowi ok. 8% populacji europejskiej.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez