Część z nich prowadzi życie dzienne, jak kraśniki czy niedźwiedziówki. Ćmy korzystają też z promieni słonecznych, gromadząc energię na nocne loty. Gęste owłosienie ciała umożliwia im zachowanie zmagazynowanego ciepła. Takie „futerka” pomagają też ćmom ukryć się przez nietoperzami polującymi na owady nocną porą. Nietoperze posługują się echolokacją, zaś owłosienie tłumi dźwięki. Oznacza to, że „ futerko” ciem jest ich cechą przystosowawczą, zwiększającą szanse na przetrwanie.
Nie jest prawdą, że wszystkie ćmy są szaro-bure. Niektóre mają oryginalną urodę i bywają bardzo kolorowe. Wspomniane kraśniki i niedźwiedziówki swoim jaskrawym ubarwieniem ostrzegają drapieżniki, że są trujące. Tak jak w przypadku motyli dziennych, kształt i różnice w ubarwieniu skrzydeł obu par są doskonałym kamuflażem także nocnych motyli, podobnie jak plamy imitujące oczy.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez