Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Noc Biologów 2017 w Olsztynie

2017-01-02 13:44:42 (ost. akt: 2017-01-02 13:44:51)
Noc Biologów 2017 w Olsztynie

Autor zdjęcia: Facebook, stona wydarzenia Noc Biologów

Wystawy, wykłady, pokazy, laboratoria, warsztaty, wycieczki, konsultacje w formie żywej biblioteki, debaty i gry terenowe - to hasłowo wybrane propozycje szóstej już Nocy Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Noc Biologów to akcja ogólnopolska, na olsztyńskim uniwersytecie organizuje ją Wydział Biologii i Biotechnologii. W tym roku wydarzenia Nocy dziać się będą w piątek 13 stycznia. Wspomniane wystawy, wykłady, pokazy, laboratoria, warsztaty, wycieczki, konsultacje w formie żywej biblioteki, debaty i gry terenowe trwać będą od godziny 8 rano do 23 w nocy na terenie budynków Wydziału Biologii oraz Biblioteki Głównej UWM.

Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie 29 jednostek z całej Polski: wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów i szkół wyższych, a także ogrodów botanicznych. Jest to akcja popularyzująca wiedzę biologiczną i nawiązująca do edukacji pozaformalnej. Impreza naukowa kierowana jest zarówno do dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej jak i do nauczycieli oraz osób dorosłych z Olsztyna, regionu i powiatów z północnego Mazowsza.

W 2017 roku w Nocy Biologów czynnie uczestniczyć będą ze swoimi pokazami m.in. Nadleśnictwo Olsztynek oraz Mazurski Park Krajobrazowy,

Noc Biologów ma na celu budowanie kapitału naukowego wśród mieszkańców Warmii i Mazur oraz przekazanie wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Ważnym elementem jest budowanie kapitału naukowego u młodzieży m.in. poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami.

Noc Biologów w roku 2017 będzie nakierowana przede wszystkim na biogospodarkę w szerokim sensie, w tym na usługi ekosystemowe w kontekście skutków zmiany klimatu, różne formy terapii z wykorzystaniem metod biologicznych oraz wykorzystanie wyników nauki w gospodarce. Jednym z celów akcji jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi, a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce.
Będzie to też okazja do zapoznania społeczeństwa regionu z pracą badawczą, specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym a także z osiągnięciami naukowymi wydziałów przyrodniczych UWM, głównie Wydziału Biologii i Biotechnologii. Przewidywany jest bezpośredni udział co najmniej ok. 500 osób oraz dotarcie za pośrednictwem mediów (prasa, radio, telewizja, internet) do ponad 1,5 mln odbiorców.

Noc Biologów ma w założeniu wzbudzać ciekawość oraz chęć do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również