Zimowe pąki drzew i krzewów

2017-02-16 14:03:26 (ost. akt: 2017-02-16 14:25:47)
Bez lilak z zimowymi pąkami

Bez lilak z zimowymi pąkami

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Spacer w zimie nie musi być nudny, może być nawet fascynujący.... Dociekliwi obserwatorzy przyrody mogą na przykład przyjrzeć się uważnie zimowym pąkom na gałązkach bezlistnych drzew i krzewów liściastych.

Z pewnością zauważą, że w zależności od gatunku drzewiastych roślin różnią się one od siebie kształtem, kolorem, wielkością, budową okrywowych łusek i ułożeniem na gałązkach. Dlatego pąki wykorzystywane są do oznaczania gatunków drzew i krzewów w stanie bezlistnym. Pąk jest to zawiązek pędu z tkanką twórczą (merystemem), której komórki posiadają zdolność do podziału czyli do wzrostu. Dzięki tkankom twórczym łodygi tych roślin mogą rosnąć na długość i na grubość, a także mogą wytwarzać liście, kwiaty oraz nowe pędy. W klimacie umiarkowanym pąki są okryte grubymi i sztywnymi łuskami (zmodyfikowane liście) zapewniającymi ochronę przed trudnymi warunkami zimowymi. Pąki w zimie nie wykazują aktywności. Na wiosnę rozpoczną swoją wzrostową działalność. Kogo ten temat interesuje, niech zaopatrzy się w klucz do oznaczania gatunków drzew i krzewów w stanie bezlistnym. Naukowa zabawa i satysfakcja gwarantowana.

Warto poczytać:
Jacek Adamczyk „Atlas pędów zimowych“
Jean Denis Godet „Pędy i pąki”
lub klucz do oznaczania drzew i krzewów, byle zawierał materiał dotyczący pąków

Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainyKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również