Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Olsztyn: gęsi gęgawe z Płucidugi Małej

2017-04-22 19:29:31 (ost. akt: 2017-04-22 19:35:35)
Gęsi z Płocidugi Małej niedaleko Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Gęsi z Płocidugi Małej niedaleko Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Autor zdjęcia: Internautka

Po raz pierwszy widziałem je w ubiegłym roku. Byłem wielce zaskoczony i ucieszony. Rozmawiałem ze znajomy ornitologiem, a ten wspominał mi, że gatunek jest w ekspansji i zasiedla coraz to nowe siedliska, nawet te mniej sprzyjające.

Sugerował, że jak im się spodoba to powrócą. I miał rację, w tym roku również jest para z młodymi.

Najpierw, w czwartek rano (20 kwietnie 2017 r.) zadzwoniła znajoma pani z archiwum, z informacją, że już drugi dzień widzi przy ulicy parę gęsi z młodymi, chyba 5-6 gęsiaków, jak próbowały przejść do Kortowa przez ulicę. Pytała się co robić, by pomóc tym ptakom. W piątek, idąc rano do pracy i ja mogłem je zobaczyć, na małej łączce (w zasadzie trawniku). Para z czterema małymi gęsiakami. Po południu też je widziałem. Zapewne niedawno się wykluły i teraz z rodzicami wychodzą poskubać trawy.
W ubiegłym roku widziałem jedno pisklę, choć ktoś mówił, że wcześniej widział kilka. Teraz też nie wiem, czy znajoma z pracy rzeczywiście widziała 5-6 młodych, czy tylko było to wrażenie. Jeśli się nie myliła, to jednego gęsiaka już nie było... Na młode ptaki czyhają różne niebezpieczeństwa. Gęsi chyba są za mądre. by wpaść pod samochód na ulicy. Ale może jakieś naturalne drapieżniki (lisy, norka amerykańska itp.) lub domowe psy i koty mogą czynić straty w lęgach.
tym roku poziom wody w dawnym osuszonym jezierze Płuciduga Mała jest ciut wyższy. Sporo traszek i innej drobnej zwierzyny zamieszkuje tu na stałe. Ale teren jest mocno zdewastowany, zaśmiecony i systematycznie zasypywany gruzem. Systematyczna i bezmyślna dewastacja terenów zielonych postępuje, bo traktowane są jako „niczyje”.

Niech więc Dzień Ziemi , przypadający w tym roku 22 kwietnia, będzie okazją by przypomnieć o dzikiej przyrodzie w mieście, o gęsi gęgawej i o niezwykle ciekawych procesach ewolucyjnych, zwanych synurbizacją.
Stanisław Czachorowski
Autor jest biologiem, entomologiem i hydrobiologiem, doktorem habilitowanym, profesorem na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. St.Cz. #2230524 | 79.184.*.* 25 kwi 2017 06:17

  Błotniaka widzaiłem, więc to moeże to ten "jastrząb".

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. noone #2228710 | 31.1.*.* 23 kwi 2017 08:22

  Nad tymi terenami latają jastrzębie. Były w zeszłym roku i są teraz. Może to one wypatrują młodych gąsek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lasy sa dewastowane bo nie mozna palić w ogro #2228572 | 82.139.*.* 22 kwi 2017 21:24

  Toi wina tego głupka co zabronił palic ognisk w ogrodach. Wszystkie Lasy w okolicach dzxiałek "Na wotowej roli zawalone śmieciami zielonymi z działek. Kiedys tam rozły grzyby maliny a teraz sterty obciętych gaęzi, trawy z koszenia i innych smieci. Ja palę ognisko i pewnie kiedys zapłacę za głuipote jakiego URZĘDASA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również