Pszczolinka samotnica, czyli kopiąc przez życie

2017-05-09 08:12:13 (ost. akt: 2017-05-23 12:15:31)
Pszczolinka kopie norkę i wyrzuca piasek za siebie

Pszczolinka kopie norkę i wyrzuca piasek za siebie

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Pszczolinka napiaskowa rozmiarami dorównuje pszczole miodnej i potrafi użądlić jak każda pszczoła, ale używa tej broni dopiero w ostateczności, gdy jest zaatakowana. Pszczolinki pojawiają się na nasłonecznionych piaszczystych terenach wczesną wiosną.

Pszczolinka napiaskowa jest samotnicą. Jej image to czarne ciało i biało-szare „futerko”na wierzchu tułowia, odnóży i głowy. Pszczolinki pojawiają się na nasłonecznionych piaszczystych terenach wczesną wiosną, już na początku marca. Wychodzą z norek, wykopanych przez rodziców zeszłego roku. Zazwyczaj obok siebie występuje wiele kopców, ale każdy stanowi autonomiczny domek jednej samotnej samicy. Wiosną młode pszczoły odżywiają się pyłkiem kwitnących wówczas wierzb. Często się zdarza, że z jedną samicą usiłują kopulować dwa, a nawet trzy samce jednocześnie. Nierzadko dochodzi do zażartego pojedynku między nimi.

Po odbyciu kopulacji, samica od razu przystępuje do pracy. Zaczyna kopać....Używa do tego celu żuwaczek i i przednich odnóży. Zbędny piasek wygarnia tylnymi odnóżami usypując kopczyk. Najpierw wykopuje główny korytarz na głębokość nawet pół metra. Później kopie odchodzące od niego korytarze boczne zakończone komorą lęgową. Ściany korytarzy wzmacnia i wygładza śliną. Do każdej z komór lęgowych znosi pyłek z nektarem, używając szczoteczek, czyli gęstych włosków, które posiada na odnóżach trzeciej pary. Z tych dwóch składników formuje „ciasto”, umieszcza w nim jedno niewielkie jajeczko i zamyka komorę. Mieszanka nektaru z pyłkiem stanowi zapas pokarmu dla wylęgniętej z jajeczka larwy. Pszczolinka pracuje ciężko do momentu, aż zapełni wszystkie komory lęgowe „ciastem” i złoży w nich jajeczko.

Zagrożeniem dla pszczolinek są kleptopasożyty - włamywacze do cudzych mieszkań...Są to głównie samice bujanek, które tłumnie gromadzą się nad gniazdami pszczolinek. Czekają na moment, w którym będą mogły zbombardować norkę samotnej pszczoły swoimi jajeczkami. Larwy bujanek, które się z nich wylęgną, wnikają do korytarzy, a następnie do komór lęgowych pszczolinek, gdzie zjadają zapasy pokarmu i larwy gospodarza. Jeśli bujankom się zrzut nie uda, wtedy larwy pszczolinek a poźniej poczwarki i młode pszczolinki pozostaną w norkach aż do wiosny następnego roku. Wtedy w norek wyjdą najpierw samce a kilka dni później samice. Odbędą kopulację i samice zaczną znów kopać i kopać....
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainyKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również