Czerwcowe maki zdobią Mazury

2017-06-20 13:53:58 (ost. akt: 2017-06-20 14:04:15)
Czyż nie piękne - a to przecież po prostu chwasty

Czyż nie piękne - a to przecież po prostu chwasty

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Maki polne to w gruncie rzeczy chwasty. Tak nam mówią podręczniki, ale daj nam Boże takie urodziwe chwasty na każdej łące. Do tego mają właściwości lecznicze no i patriotyczne - jak choćby w pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino".

Maki polne (Papaver rhoeas) ozdabiają pola uprawne i nieużytki. Wspaniale czerwienią się w kwitnących zbożach i owocującym rzepaku. Zachwycające są łany maków przeplatanych chabrami bławatkami i rumianami. Kwitną od maja do sierpnia. Maki uznawane są za chwasty, ale jak większość chwastów posiadają lecznicze właściwości. Działają przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwkaszlowo. Makowych naparów używa się do płukania jamy ustnej i przemywania spojówek oczu.

Mak polny jest wysoką rośliną jednoroczną o pojedynczej owłosionej łodydze, dolnych liściach ogonkowych, a górnych siedzących (bez ogonków). Pąki kwiatów zwisają i są chronione dwoma owłosionymi działkami kielicha, które szybko odpadają. Rozwinięte kwiaty są wzniesione. Korona kwiatowa posiada cztery czerwone lub purpurowe płatki, bardzo delikatne, choć zdarzają się kwiaty różowe i białe. Płatki zawsze mają ciemne plamy w nasadzie. Pręciki są fioletowe. Owocem maku jest torebka (makówka) otwierająca się po dojrzeniu nasion licznymi otworkami. Nasiona są jadalne. Roślina uprawiana jest w wielu krajach na świecie jako lecznicza, jadalna i ozdobna. Wysuszony sok mleczny z makówki, czyli opium, stanowi bazę leków, takich jak: morfina, kodeina, narkotyna, papaweryna, może być też bazą do produkcji narkotyków. Ciekawe jest to, że mak polny jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Obecnie można podziwiać te przepiękne rośliny na polach, łąkach i przydrożach, bo w czerwcu kwitną masowo.

Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2890667 | 185.156.*.* 20 mar 2020 23:05

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lenka #2273846 | 213.184.*.* 27 cze 2017 10:54

  Witam, jest ktoś w tanie podać namiary, GPS, albo chociaż nr drogi przy ktorej można zobaczyć pola makowe?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zobacz również