Jezioro Długie w Olsztynie to jedno z najpiękniej położonych jezior w mieście. Od strony południowej i zachodniej otacza je cywilizacja, pozostałe brzegi toną w lesie.
Jezioro Długie jest wielce atrakcyjne wędkarsko. Nad jego południowym brzegiem znajduje się siedziba Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego (ul. Bałtycka 2, 10-136 Olsztyn, tel. +48 89 527 34 60, +48 89 535 24 27), a takie sąsiedztwo wszak zobowiązuje. Akwen jest ogólnodostępnym łowiskiem olsztyńskiego PZW. Starszym mieszkańcom miasta kojarzy się z plażowaniem i kąpielą; jeszcze po II Wojnie Światowej były tu dwa kąpieliska miejskie. Powojenna gospodarka wodno-kanalizacyjna szybko spowodowała zanieczyszczenie jeziora, dotychczas znanego z krystalicznej przejrzystości wody. Pod koniec lat 50. XX wieku kąpieliska zamknięto, nieczystości zaś nadal płynęły swobodnie do Długiego. W 1972 roku Długie znalazło się na czele niechlubnej listy najbardziej zanieczyszczonych jezior w Polsce. Być może ten wstydliwy ranking spowodował, że zatrzymano wreszcie dopływ nieczystości, a tęgie inżynierskie głowy zaczęły zastanawiać się nad oczyszczeniem jeziora. Najpierw zastosowano metodę "płukania" Długiego, wykorzystując do tego celu w miarę czyste wody położonego nieopodal Jeziora Ukiel (Krzywego). Metodę okrzyknięto pionierską w skali kraju, ale poza krótką sławą jej twórców nie przyniosła efektów. Następnym etapem było dotlenianie wody za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. areatorów, rozpoczęte w roku 1987. Kilkanaście lat nieustannego napowietrzania dało pożądane efekty. Kolejnym etapem było neutralizowanie szkodliwego fosforu, zawartego w wodzie. Obecnie Jezioro Długie zalicza się do II klasy czystości.
Akwen jest pod stałą opieką PZW, prowadzone jest regularne zarybianie. W Długim pływają m.in. płotki, okonie, liny, karpie, leszcze, węgorze, sandacze, szczupaki, a nawet sumy. Dozwolony jest połów ryb nocą.
Okolice Jeziora Długiego przyciągają też spacerowiczów. Praktycznie nad samym brzegiem można obejść jezioro dookoła. Amatorom krótszych wycieczek pieszych proponujemy trasę wokół jednego z akwenów z wykorzystaniem mostku, dzielącego Długie na dwie nierówne części. Krajobrazowo ciekawsza jest część północno, mniejsza, ale bardziej urozmaicona niż południowa, przy tym bardziej "dzika".
Istniejący obecnie most został oddany do użytku w 2011 roku, stanął w miejscu dawnej konstrukcji drewnianej. Tuż przed rozebraniem drewnianego mostu udało mi się zrobić takie oto filmiki.
Adam Bartnikowski
a.bartnikowski@gazetaolsztynska.pl
Zobacz inne jeziora w Olsztynie
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
arka #792723 | 81.190.*.* 27 sie 2012 17:13
Jezioro i teren wokół mocno promowany odkąd powstało obok osiedle mieszkaniowe. Trzeba w końcu jakoś te mieszkania sprzedać stąd wielka nagonka medialna. Osobiście nie wykąpałbym się w jeziorze do którego latami spuszczano szambo i inne ścieki. Ale jak ktoś lubi to czemu nie. Dziwi fakt, że nikt nie pisze o rybach którymi nie udało się zarybić jeziora, o tym, że fosforany są strącane, ale to nie do końca oznacza, że nagle cały problem się rozwiązał. Przy okazji zdaje się że to dość feralne jezioro jeśli chodzi o ilość osób które się w nim utopiły. Owszem wiele prac zostało włożone w teren wokół i samo jezioro ale po co mam korzystać z oczyszczanego jeziora z syfu jak mogę od razu pójść nad jedno z pozostałych kilkunastu czystych jezior w mieście? Oj łatwo pokierować tłumem jak ma się w tym interes.
!
odpowiedz na ten komentarz
barka #791846 | 174.102.*.* 26 sie 2012 22:25
Pamietam Jezioro Dlugie. Urocze wspomnienia - mieszkalismy na ul Okrzei i z tamtad razem rodzicami chodzilismy sie kapac w tym jeziorze- to bylo piecdziesiat lat temu. Zawsze bylo tam duzo plazowiczow.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) !
odpowiedz na ten komentarz