Szlak: Biała Piska - Szkody

Kolor szlaku
Długość
22.7
Czas przejścia
4,5 godziny
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Biała Piska
Miejscowość końca
Biała Piska
Trasa: Biała Piska-Bełcząc-Kowalewo-Mikuty-Kumielsk-Szkody. Szlak wiedzie przez miejsca, gdzie Podlaska Brygada Kawalerii toczyła walki.

Drogę rozpoczynamy w Białej Piskiej, od Kościoła pw Św Andrzeja Boboli. Przed kościołem skręcamy w prawo, do Placu Mickiewicza. Na skrzyżowaniu idziemy prosto, aż dochodzimy do dużego skrzyżowania ulicy Słowackiego z ulicą Kościuszki i skręcamy w prawo, a potem znów skręcamy lekko w prawo, w ulicę Generała Sikorskiego. Po prawej stronie mijamy staw, a na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Opuszczamy Białą Piską i poboczem ulicy Generała Sikorskiego idziemy prosto. Wzdłuż drogi zasadzone są drzewa liściaste, które tworzą piękną aleję. Na rozstaju dróg kierujemy się drogą cały czas prosto, aż dojdziemy do Bełcząca. Na środku wsi znajduje się skrzyżowanie, na którym idziemy prosto. Następnie, na kolejnym rozwidleniu, skręcamy w prawo, a potem kierujemy się już prosto, aż do opuszczenia wsi. Nasza droga biegnie teraz pomiędzy polami uprawnymi, z czasem teren staje się bardziej zalesiony. Tą drogą, momentami lekko falującą, musimy dostać się do miejscowości Kowalewo. W Kowalewie, na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo, mijamy przystanek autobusowy. Na pierwszym rozwidleniu idziemy prosto, a za białym domem skręcamy w prawo i opuszczamy Kowalewo. Wkraczamy na drogę wyłożoną "kocimi łbami", co oznacza, że dotarliśmy do Mikut. W Mikutach, kiedy dochodzimy do rozwidlenia, skręcamy w lewo przed stawem. Także na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Na kolejnych trzech rozwidleniach kierujemy się prosto, a na czwartym w lewo. Wkraczamy do lasu i już zaraz mamy rozwidlenie dróg, musimy wtedy wybrać prawą ścieżkę i kierować się nią, aż do Cwalin. W Cwalinach, na dużym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo. Dochodzimy do rozstaju dróg, gdzie po środku znajduje się jakby trójkąt z trawy i mamy drogowskaz, który informuje, że do Grodziska jest 5 kilometrów i trzeba skręcić w lewo. My jednak skręcamy wtedy w prawo. Dochodzimy do Kumielska. W Kumielsku na wszystkich rozwidleniach kierujemy się prosto. Po lewej widać Jezioro Kumielskie. Już na samym końcu wsi dochodzimy do skrzyżowania dróg, gdzie skręcamy w prawo. Mijamy wiatę autobusową i idziemy główną drogą. Na rozwidleniu skręcamy w lewo, a na kolejnym, gdzie widzimy drogowskaz wskazujący miejscowość Kukły po lewej stronie, idziemy prosto. Następnie, gdy już opuścimy teren zalesiony, napotykamy na swojej drodze rozwidlenia - na pierwszych dwóch kierujemy się prosto, na trzecim, gdzie widzimy drogowskaz na Szkody, skręcamy w prawo. Na następnym rozwidleniu, gdzie widzimy małą kapliczkę, skręcamy w lewo. Kierujemy się prosto na rozwidleniu, gdzie widzimy czerwone, duże baraki. Opuszczamy Szkody i na wszystkich rozstajach kierujemy się prosto. Dochodzimy z powrotem do Białej Piskiej, po prawej mijamy cmentarz i dochodzimy do rozstaju, gdzie na początku skręciliśmy w lewo i rozpoczęliśmy podróż.

2/3 z 22.7 km przebiega mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi, a mniej niż 1/4 prowadzi przez las. Do oznakowanie zastosowano kolory po to, by turysta nie znający okolicy, mógł zwiedzać ją bez konieczności szukania dróg na mapie.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecane szlaki wodne