Szlak: Dobre Miasto - Knopin - Swobodna - Cerkiewnik - Glotowo - Dobre Miasto

Kolor szlaku
-
Długość
20
Czas przejścia
5 godzin
Poziom trudności
Średni
Miejscowość startu
Dobre Miasto
Miejscowość końca
Dobre Miasto
Start: ulica Łużycka w Dobrym Mieście. Szlak wiedzie wokół brzegów malowniczego jeziora Limajno.

Cerkiewnik: warto zobaczyć pomnik poświęcony poległym w czasie I wojny światowej mieszkańcom wsi i położony wokół kościoła cmentarz

Glotowo (Głotowo) słynie z Kalwarii, zbudowanej na wzór jerozolimskiej. Zbudowano ją w XIX za pieniądze miejscowego kupca. Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów. Zadbano nawet o to, aby wiernie odwzorować długość i nachylenie Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. W sumie w Glotowie jest 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu i grota Matki Bożej z Lourdes ze źródłem.

Z ulicy Łużyckiej w Dobrym Mieście ruszamy prosto. Przez 2,5 km idziemy prosto, aż do wsi Knopin, po drodze mijamy staw. W Knopinie kierujemy się na południe, na trzech pierwszych skrzyżowaniach idziemy prosto, na czwartym skręcamy w prawo. drogą asfaltową. Przez niecałe 1,5km idziemy prosto, aż dochodzimy do rozstaju, na którym skręcamy lekko w lewo. Po 1,2 km dochodzimy do wsi Swobodna. Opuszczamy wieś przechodząc przez jej główną drogę, po 200 metrach dochodzimy do skrzyżowania, gdzie idziemy prosto. Przez kilometr idziemy naszą drogą, mijamy staw, a potem dochodzimy do rozwidlenia, na którym idziemy prosto, na następnym zaś skręcamy w prawo. Mijamy kolejny staw i przez 1,2km idziemy do Cerkiewnika.
W Cerkiewniku, na naszym pierwszym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo. Zbliżamy się do Jeziora Limajno. Przechodzimy przez Cerkiewnik i dochodzimy do licznych rozstajów. Na trzech pierwszych idziemy prosto, na czwartym skręcamy w leśną ścieżkę i nią udajemy się w dalszą drogę. Po około 2 km dojdziemy do rozwidlenia, na którym musimy kierować się prosto. Po prawej stronie cały czas towarzyszy nam jezioro. Po 3 km, cały czas idąc wzłuż jeziora, znów znajdujemy się w Swobodnej. Na czterech pierwszych skrzyżowaniach idziemy prosto, na piątym skręcamy w lewo. Przez kolejne 3 km idziemy prosto, a potem na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po 400 metrach napotykamy na kolejne rozwidlenie, tym razem skręcamy w lewo. Po kilometrze dochodzimy do Drogi Wojewódzkiej 530, którą po 1,7km dotrzemy do miejsca startu.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecane szlaki wodne