Szeliniak sosnowy

Królestwo
zwierząt
Typ
stawonogi
Gromada
owady
Podgromada
owady uskrzydlone
Rząd
chrząszcze
Rodzina
ryjkowcowate
Rodzaj
Hylobius
Gatunek
szeliniak sosnowy

Szeliniak sosnowy

Kategoria
Zwierzęta > Owady
Nazwa łacińska
Hylobius abietis
Sposób odżywiania
roślinożerne
Przeciętna długość życia
do 3 lat
Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Długość 8-13 mm, sylwetka krępa, barki kanciaste, czułki usytuowane na końcu ryjka. Ciało barwy brązowej, pozbawione połysku. Jest bardzo twarde. U młodych na pokrywach są żółte plamki, ułożone w kilka przepasek. Latają głównie osobniki młode.

Samica składa około 80 jaj w korzeniach pniaków o średnicy do 10 cm, przepoczwarzenie odbywa się po upływie 4-8 a nawet 15 miesięcy od momentu złożenia (imago żyje do 3 lat)

Wylęgająca się larwa żeruje w systemach korzeniowych pniaków, przyczyniając się do ich szybszego rozkładu. W leśnictwie jest to szkodnik o pierwszorzędnym znaczeniu gospodarczym. Może doprowadzić do wyniszczenia młodej uprawy, w starszych uprawach może doprowadzić do deformacji drzewek, jest kłopotliwy w zwalczaniu.

Jego niechęć do latania pozwala na bardzo łatwe monitorowanie jego liczebności. Wokół zrębów, gdzie odnawiana jest sosna, są wykopywane rowki chwytne albo izolacyjne. Chrząszcze szukając wyjścia zmierzają wzdłuż takiego rowka i gromadzą się w dodatkowych zagłębieniach, skąd można je łatwo wybrać.

Obszar występowania

Europa, Azja

Zobacz również