Jak działa bank? Można otrzymać bezpłatnie nasiona roślin uprawnych. Warunek jest jeden, po sezonie trzeba odesłać trochę nowych nasion. Bo stare odmiany roślin można przechowywać w banku tylko aktywnie. Nie da się ich na długo zamknąć w "sejfie". Żeby przerwały muszą być stale wysiewane. Parafrazując powiedzenie ekonomistów, że pieniądz musi być stale w ruchu - życie musi stale być "w ruchu", czyli być wysiewane i rosnąć.
Do tej pory działalnością taką zajmowały się wyłącznie instytucje państwowe. A teraz oferta skierowana jest także do przyrodników wolontariuszy. Dzięki takiemu pomysłowi rosną szanse na ochronę tych starych odmian. Bo są rozsiewane w wielu miejscach - nawet lokalna, niespodziewana katastrofa czy klęska nie jest w stanie zniszczyć wszystkich osobników, a tym samym całej starej odmiany. Dziedzictwo przyrodnicze ma szansę być ocalone.
Na razie w Banku wyraźnie dominuje oferta "zagraniczna". To widać po nazwach tych odmian. Ale możemy przecież wzbogacić Bank polskimi, regionalnymi, starymi odmianami roślin uprawnych. W ten sposób możemy pielęgnować i chronić swoje własne dziedzictwo przyrodnicze. I to przy wsparciu wolontariuszy z innych krajów.
Na stronie internetowej Banku (http://bank-nasion.pl/) wyczytać możemy m.in. "Dzięki waszemu wsparciu będziemy mogli nabyć jeszcze więcej unikatowych ekologicznych nasion! :) KONTAKT: kontakt@bank-nasion.pl"
"Nasiona, które możesz u nas nabyć to wynik wieloletnich poszukiwań starych odmian owoców i warzyw. Są to najlepsze ekologiczne nasiona, wiele odmian ma ponad 100-letni rodowód. Nasiona są organiczne, tak jak rośliny z których zostały zebrane. Uprawiane w zgodzie z naturą. Ich naturalna odporność gwarantuje wysokie plony bez użycia chemii. Współpracujemy z najbardziej uznanymi europejskimi bankami nasion.
Dlaczego warto wziąć udział? Bierzesz udział w dynamicznie rozwijającym się ekologicznym projekcie. Wspólnie z nami dbasz o bioróżnorodność oraz zachowanie starych, ciekawych odmian, a co za tym idzie – szanse na powrót smaków z dzieciństwa. Dla każdej partii nasion prowadzone będą szczegółowe zapiski. Za kilka lat może się okazać, że nasiona z małej paczuszki, którą przekazałeś, uprawia ogromna rzesza ludzi. A Ty dzięki historii prześledzisz całą ich drogę! Nawiążesz kontakty z takimi samymi zapaleńcami jak Ty!
Za pomocą naszej wyszukiwarki lokalnych produktów będziesz mógł wymieniać się swoimi zdrowymi plonami. Uprawiasz zdrowe warzywa i owoce o wysokiej jakości biologicznej, a widok unikatowych odmian w Twoim ogródku przykuje niejedno ciekawskie spojrzenie.
Możesz zdobyć te wszystkie wspaniałe nasiona zupełnie za darmo! Wystarczy, że po zakończonym sezonie odeślesz nam część zebranych nasion (patrz tabela zwrotu kaucji). Możesz też pomóc nam w pracach jako wolontariusz i w zamian otrzymać nasiona.
Chcesz przekazać do banku własne nasiona? Napisz na adres: kontakt@bank-nasion.pl, otrzymasz wszystkie niezbędne informacje. Intensywnie poszukujemy starych polskich odmian, jeśli jesteś posiadaczem takiego skarbu w swoim ogrodzie koniecznie się z nami skontaktuj"
Pomysł jest znakomity, warto go wesprzeć. Znakomicie wpisuje się w ochronę naszego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego także! Bo do opisu każdej odmiany dołączona jest historia konkretnych ludzi i regionów.
Stanisław Czachorowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez