Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat Przyrody Mazury

  Rezerwat przyrody Mazury - położony jest w województwie warmińsko mazurskim w powiecie oleckim w gminie...

 • Łaźno

  Jezioro Łaźno

  Jezioro położone około 18 km od Olecka, na obrzeżach Puszczy Boreckiej, w górnym dorzeczu rzeki Ełk. Jest to zbiornik...

 • Szwałk Wielki

  Jezioro Szwałk Wielki

  Jezioro położone na wschodnich obrzeżach Puszczy Boreckiej, w otoczeniu lasów. Jest to zbiornik o średnio rozwiniętej...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Rezerwat przyrody Cisowy Jar

  Rezerwat przyrody Cisowy Jar

  Rezerwat powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 27 lipca 1959 r. w celu zachowania...

 • Rezerwat przyrody Borki

  Rezerwat przyrody Borki

  Rezerwat leży w centrum Puszczy Boreckiej, w powiecie giżyckim w gminie Kruklanki na terenie Nadleśnictwa...

Rezerwat Przyrody Mazury

2014-03-19 14:10:08 (ost. akt: 2014-03-19 14:14:34)
Zawilec gajowy w rezerwacie Mazury

Zawilec gajowy w rezerwacie Mazury

Autor zdjęcia: Wikipedia

Nazwę tego rezerwatu naprawdę łatwo zapamiętać: po prostu Mazury. To jeden z większych rezerwatów we wschodniej części Mazur, rozciąga się na powierzchni 372 ha, w tym aż 292 ha lasów.

Rezerwat utworzono w 1981 roku celem ochrony walorów przyrodniczych Puszczy Boreckiej w postaci naturalnych zbiorowisk leśnych na terenach pomiędzy jeziorami Łaźno i Szwałk Wielki. Rezerwat obejmuje też wschodnią część jeziora Pilwung (Piłwąg) o powierzchni 80 ha.
Powierzchnie leśne rezerwatu mają w przeważającej mierze postać grądów wielogatunkowych wykształconych zarówno w postaci odmiany wilgotnej, jak też typowej i suchej. W ich składzie przeważą lipa drobnolistna, klon zwyczajny, dąb szypułkowy, grab, świerk, wiąz górski, miejscami również jesion wyniosły. Dobrze wykształcone podszycie tworzy bujnie rozrastająca się leszczyna, wiciokrzew suchodrzew, trzmielina zwyczajna i podrost wymienionych wyżej gatunków drzew. W warstwie krzewów stałym elementem jest też wawrzynek wilczełyko. Bardzo bogate runo buduje zawilec gajowy, kokorycz pełna, złoć żółta, ziarnopłon wiosenny, gwiazdnica wielkokwiatowa, gajowiec żółty, marzanka wonna, podagrycznik pospolity.
Obniżenia terenowe zajmują płąty olszyny typowej, a miejscami również zarośla wierzbowe. Kontaktują się z nimi fitocenozy wysokich turzyc oraz częste na obrzeżach jezior szuwary trzcinowe.
W rezerwacie występują liczne gatunki ptactwa wodno-błotnego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również