Każdy może przyczynić się do poprawy czystości mazurskich jezior, wystarczy, że będzie przestrzegał zasad ekologicznej turystyki żeglarskiej. Zapraszamy na nietypowy rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.
Organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia, a celem - edukacja ekologiczna i dystrybucja materiałów związanych z odpowiednimi zachowaniami podczas wypoczynku. Uczestnicy otrzymają m.in. poradnik eko-turysty, mapę ekomarin i chronionych obszarów na Mazurach. Każdy zainteresowany, który zadeklaruje m.in. zrzut ścieków w ekomarinach, będzie mógł otrzymać także niebieską banderę projektu i w ten symboliczny sposób przyłączyć się do akcji.
12 lipca Węgorzewo start rejsu, stoisko informacyjno-edukacyjne, Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur
19 lipca Giżycko, stoisko informacyjno-edukacyjne w czasie
Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur
26 lipca Mikołajki, stoisko informacyjno-edukacyjne w czasie
Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur
2 sierpnia Ruciane-Nida zakończenie naszych działań wakacyjnych na Mazurach,
stoisko informacyjno-edukacyjne w czasie Żeglarskiego Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur
Mapy i poradniki
Rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich jest zarówno happeningiem jak i akcją promującą zmianę postaw wobec środowiska w czasie wypoczynku. Podczas trwającego trzy tygodnie rejsu przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia i wolontariusze będą prowadzić działania edukacyjne i informacyjne, a także będzie angażować turystów do bardziej aktywnego udziału w ochronie środowiska. Wśród żeglarzy dystrybuowane będą mapy-naklejki z lokalizacją miejsc, w których w sposób legalny można dokonać zrzutu ścieków z toalet jachtowych i oddać odpady. Każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać poradnik zawierający informacje o prostych zasadach, którymi należy się kierować podczas wypoczynku, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko.
Pod jedną banderą

Karta ekoturysty i wiersz o Mazurach
Przez całe wakacje, również po zakończeniu rejsu, trwać będzie także konkurs realizowany z firmą Ahoj Czarter z Węgorzewa, który ma motywować żeglarzy czarterujących jachty do zrzutu ścieków w wyznaczonych, legalnych punktach - ekomarinach. Czarterujący otrzymają Kartę eko-turysty, na której będą zbierać potwierdzenia zrzutu ścieków w sposób legalny. Częścią zadania konkursowego będzie też stworzenie wiersza zawierającego słowa: Mazury, wpłyń, czyste. Na autorów najlepszych utworów czekają nagrody.
Odpady dryfujące w wodzie i zanieczyszczenia płynne to bardzo poważny problem dla dzikich zwierząt i całego ekosystemu. Unoszone z prądem kawałki plastiku, nakrętki, torby foliowe, mogą być przyczyną śmierci zwierząt, które mylą je z pokarmem roślinnym lub zwierzęcym. Z kolei wodę zanieczyszczają wycieki benzyny lub ropy
z łodzi motorowych i żaglowych wyposażonych w silniki, ale przede wszystkim ścieki z toalet chemicznych i toalet typu „morskiego” oraz szara woda z kuchni pokładowych. Tego typu zanieczyszczenia prowadzą do tak zwanego „zakwitu” wody, czyli eutrofizacji – procesu, który powoduje obniżenie dostępności tlenu dla organizmów żyjących w zanieczyszczonych zbiornikach. Tylko 1 litr ścieków może zanieczyścić aż 8 litrów wody.
Na mapie oznaczyliśy początek i koniec rejsu.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
eko-oszołom #1432768 | 83.31.*.* 6 lip 2014 10:57
Dopóki nie będzie na żeglarskich i kajakowych szlakach dostępnych pojemników na śmieci nie wróżę akcji powodzenia. Ostatnio w Krutyni chciałem wyrzucić swoje i pozbierane po drodze śmieci po innych, to mnie miejscowi opieprzyli i pogonili. Teraz nie dziwię się, że turyści zostawiają śmieci po krzakach skoro nie ma gdzie wyrzucać. Jak to malowniczo wygląda w rezerwacie, można zobaczyć tu: http://minibwp.blogspot.com/
!
odpowiedz na ten komentarz