Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zimowe grzyby w Olsztynie nad Łyną

2015-01-08 08:29:50 (ost. akt: 2015-01-08 09:38:47)
Trzęsak pomarańczowożółty

Trzęsak pomarańczowożółty

Autor zdjęcia: G. Fiedorowicz

W tym roku Noc Biologów w Olsztynie kończy się wspólnym ogniskiem nad Łyną. Będzie to spotkanie historyczno-przyrodnicze. Mało kto może przypuszczać, że po drodze na dawną wyspę będziemy mogli podziwiać rosnące owocniki grzybów.

Tak, grzyby rosną również teraz, zimą. Nie chodzi tu wcale o wieloletnie owocniki hub, które każdy zapewne widział w lesie czy parku.

Przy odrobienie szczęścia, jeśli latarki nam pozwolą, w ciemnościach na gałęziach drzew będziemy mogli dostrzec owocniki trzęsaka pomarańczowegożółtego (Tremella mesenterica) oraz uszaka bzowego (Hirneola auricula-judae). Oba te gatunki wytwarzają swoje galeretowate owocniki głównie w okresie od jesieni do wiosny.


Owocniki trzęsaka dochodzące do 5 cm średnicy widoczne są z daleka dzięki ich jaskrawej, pomarańczowej barwie. Ciekawostką jest to, że rosnący na gałęziach trzęsak pasożytuje na grzybni gatunków z rodzaju powłocznica (Peniophora). Nieco trudniej znaleźć ciemnobrązowe owocniki uszaka bzowego (na zdjęciu obok). Gatunek ten rośnie na gałęziach bzu czarnego (Sambucus nigra). Owocniki, dorastające do 6 (maksymalnie 15) cm średnicy, mają kształt małżowiny usznej - stąd nazwa „ucho bzowe”. Owocniki uszaka bzowego są jadalne. Jego bliski „azjatycki kuzyn” uszak gęstowłosy znany jest pod nazwą grzybów mun.

Jeśli ktoś ma już dosyć tej zimy to w świecie grzybów pojawiły się pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny – owocniki czarki austriackiej. Owocniki czarki pojawiły się pod koniec grudnia na zmurszałych pniach drzew liściastych, leżących w zaroślach w pobliżu parku w Posortach. Ten gatunek uważany jest za jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Pojawia się zawsze na przedwiośniu, często wyłaniając się spod topniejącego śniegu. Ostatnio, w czasie bezśnieżnych i łagodnych zim, coraz częściej wytwarza pierwsze owocniki już pod koniec grudnia. Wiosna nadchodzi.

Grzegorz FiedorowiczKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zapeaszam #1628463 | 88.156.*.* 8 sty 2015 10:07

    na osiedle mazurskie u mnie z okna chyba opieńki widać ale nie chcę mi się zejść sprawdzić:)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również