Liczenie ptaków

2015-02-05 16:52:43 (ost. akt: 2015-02-05 17:51:59)
Kaczka krzyżówka

Kaczka krzyżówka

Autor zdjęcia: Cezary Korkosz

Już szósty rok z rzędu kaczka krzyżówka króluje w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w polskich parkach i ogrodach. Drugie miejsce odzyskał gawron, który wyprzedził w tym roku wróbla.

W spacerach prowadzonych przez Wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków udział wzięło 3200 obserwatorów. Policzono łącznie 172 925 ptaki z ponad 90 gatunków.

Uczestnicy tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia zaobserwowali blisko 30 000 krzyżówek. Kaczka krzyżówka od lat króluje w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach.

Krzyżówka to największa i najliczniej występująca polska kaczka, przodek kaczki domowej. Naturalnie występuje w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach, sztucznie sprowadzona została do Australii i Nowej Zelandii.
W Polsce gniazduje ok. 260 tys. par krzyżówki.

W tegorocznej, 11. edycji Zimowego Ptakoliczenia Wolontariusze zorganizowali aż 155 spacerów w całej Polsce, 78 z nich było otwartych i dostępnych dla każdego pasjonata ornitologii. Spacery zamknięte organizowane były przez wiele szkół, przedszkoli, kół szkolnych OTOP i drużyn harcerskich.

Ciekawostką ornitologiczną była obserwacja tokującej pary orłów przednich w Wierchomli Wielkiej w woj. małopolskim i puchacza w woj. zachodniopomorskim. Na jednym ze spacerów zaobserwowano także pierwiosnka, który zimę spędza w zachodniej i południowej Europie lub na północy Afryki.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to działająca od 1991 roku organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.


Katarzyna Groblewska
Rzecznik prasowy OTOP


Więcej informacji o działaniach OTOP znajdziesz tutaj.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również