nasosznik trzęś

Królestwo
zwierząt
Typ
stawonogi
Podtyp
szczękoczułkowce
Gromada
pajęczaki
Rząd
pająki
Rodzina
nasosznikowate
Rodzaj
Pholcus
Gatunek
nasosznik trzęś

nasosznik trzęś

Kategoria
Zwierzęta > Pajęczaki
Nazwa łacińska
Pholcus phalangioides
Sposób odżywiania
mięsożerne
Gatunek niewielkiego pająka charakteryzującego się długimi odnóżami. Ciało niemalże przezroczyste. Posiada on ośmioro oczu. Jest często spotykany, czasami mylony z kosarzem. Pająki te wiją nieregularne sieci zazwyczaj na rogach ścian i pod sufitami w piwnicach.

Latem samica nosi przy sobie różowy kokon z jajami. W swoim życiu może złożyć do czterech kokonów. Z takiego kokonu wylęga się około 30–40 młodych pajączków.
Mimo delikatnego wyglądu nasoszniki są w stanie zaatakować i zjeść o wiele większe kątniki domowe. Miejska legenda głosi, że posiadają najsilniejszy jad ze wszystkich gatunków pająków, ale nie potrafią przebić ludzkiej skóry. Pająki te oczywiście posiadają jad, lecz jest on absolutnie niegroźny dla człowieka. Legenda prawdopodobnie bierze się stąd, że gatunek ten często odżywia się innymi pająkami, nawet czarnymi wdowami, więc przyjęło się, że muszą mieć one bardziej trujący jad od swoich ofiar.

Obszar występowania

Często spotykany, zamieszkuje domostwa, mieszkania i piwnice. Lubi suche i ciepłe pomieszczenia. Występuje w całej Eurpie, Ameryce Południowej, części Chin, na wschodnim wybrzeży Australii, w Republice Południowej Afryki, na całym północnym wybrzeżu Afryki, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA i Kanady.

Zdjęcie: swiatmakrodotcom.wordpress.com / Nasosznik trzęś

nasosznik trzęś - zdjęcia

Zobacz również