Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Masuny: bocian wrócił - gniazda nie ma

2015-05-25 13:50:06 (ost. akt: 2015-05-25 13:46:10)
Bocieki najwyraźniej szuka resztek swojego gniazda

Bocieki najwyraźniej szuka resztek swojego gniazda

Autor zdjęcia: Czytelniczka z Masun

Nasza czytekniczka z Masun (gm. Sępopol) opisała smutny los bociana, który po wiosennym powrocie z ciepłych krajów nie mógł odnaleźć swojego gniazda. Nie znalazł - bo gniazda już nie było, zostało zniszczone przez ludzi.

Chciałabym Państwa zainteresować tematem bocianów białych. Konkretnie jednego bociana białego, o wdzięcznym imieniu Wojtek, zamieszkującego słup elektryczny we wsi Masuny.
Kiedy nasi skrzydlaci przyjaciele wrócili z ciepłych krajów na teren Polski, przyleciał też do Masun nasz Wojteka. Niestety okazało się, że nasz Wojtek nie miał do czego wracać. Jego gniazdo zostało po prostu strącone.
Oczywiście zgadzam się, że gniazda te należy systematycznie zmniejszać. I tak było do tej pory, jednakże w tym roku nie nastąpiło przycięcie, a całkowite usunięcie gniazda. Gdy gniazdo zostaje przycięte, powracające bociany powoli je odbudowują, by móc wychować w nim potomstwo. W tym przypadku nie zostawiono nic na słupie, a powracający bocian nie odbudował gniazda, a co za tym idzie póki co nie ma samicy.
Nam jako mieszkańcom brakuje klekotania tych wdzięcznych ptaków. Bardzo lubimy ich obecność w naszej wiosce. Chcę zwrócić uwagę na niekompetencje pracowników firmy energetycznej, bądź ich podwykonawców. Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie wyjaśniona, gdyż temat jest poważny. Jak powszechnie wiadomo bocian biały to gatunek chroniony na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody, Konwencji: Bońskiej, Berneńskiej, Ramsarskiej, jest również wymieniany w tzw. Dyrektywie Ptasiej Unii Europejskiej jako gatunek zagrożony .
Mam nadzieję, że ten list pozwoli na bliższe przyjrzenie się tej sprawie, co przełoży się na lepszą sytuację bocianów na terenie Warmii i Mazur. W załączniku wysyłam aktualne zdjęcia gniazda po zniszczeniu.
PS. Nasz bocian już się nie pokazuje, prawdopodobnie poszukał sobie innego gniazda.
Czytelniczka z Masun
(imię i nazwisko znane redakcji)Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Smutna #1754104 | 83.9.*.* 14 cze 2015 15:06

    Obawiam się, że taki sam los jak tego biednego bociana spotka tych wszystkich Polaków, którzy powrócą z pracy za granicą :-(((. Do tego doprowadziły prawie 8 letnie rządy PO i PSL krju gdzie jak mówiła pewna ministra ,, tylko frajerzy" pracują za 6 tysięc miesięcznie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bociane gniazdo #1741226 | 193.243.*.* 26 maj 2015 07:56

    o ile mi sie wydaje, bociany budują gniazda bardzo często od "podstaw" (nie na starych gniazdach) i jakoś nie maja z tym problemu, a tu jeden bociek (być może jakiś upośledzony) nie potrafi zbudować sobie gniazda. I co w związku z tym??? Co energetycy maja z tym współnego? Większym problemem jest np. strzelanie z broni do bocianów dla sportu np. w Libanie! Jak już się Pani autorka tak martwi o bociany, to może jakąś petycję niech zgłosi

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również