Zbliża się "grzybowa" Noc Biologów

2015-12-17 12:59:35 (ost. akt: 2015-12-21 10:44:16)
Peltigera sp. (porosty)

Peltigera sp. (porosty)

Autor zdjęcia: D. Kubiak

Grzyby to potężne, niezależne królestwo. Organizmy należące do tej grupy odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Jako wiodący reducenci przerabiający materię organiczną w nieorganiczną, razem z bakteriami są siłą napędową życia na naszej planecie.

Niektórzy nawet uważają, że ze względu na duże zdolności grzybów do rozkładu prawie wszystkich źródeł węgla, bez ich aktywności życie na Ziemi mogłoby zastygnąć.
Są wśród grzybów tzw. wszystkożercy, egzystujący na wszystkim, co zawiera materię organiczną, nawet w bardzo niewielkich ilościach, np. grzyby pleśniowe z rodzaju Aspergilluskropidlaki czy Penicillium - pędzlaki. Grzyby te w sprzyjających warunkach rozwiną się na żywności, bawełnie, wyrobach skórzanych czy nawet na zaprawie murarskiej. Inne są bardziej wymagające i potrzebują do życia określonego partnera - te wchodzą w związki symbiotyczne z roślinami (grzyby mykoryzowe i grzyby zlichenizowane, czyli porosty). Pewna grupa grzybów potrzebuje do życia żywych tkanek roślin, zwierząt i człowieka. Rozwijając się w nich lub na nich, zaburzają funkcjonowanie organizmów żywicielskich i powodują bardzo groźne, często trudne do zdiagnozowania i leczenia choroby. Należy dodać, że liczne gatunki w pewnych okolicznościach mogą przechodzić z jednego trybu życia w inny.

Podczas kolejnej Nocy Biologów w Katedrze Mykologii uczestnicy będą mogli poobserwować liczne gatunki grzybów z różnych grup troficznych: saprotrofów, symbiontów i pasożytów. Dowiedzą się, które grzyby człowiek może wykorzystać w życiu codziennym, a na które trzeba uważać.

Na wystawie będą przedstawiciele ciekawej grupy należącej do tzw. organizmów grzybopodobnych, odgrywającej również ważną rolę w rozkładzie materii w lesie. Organizmy te, określane jako śluzowce, mają zdolność do poruszania się (cecha zwierząt):


Ta grupa grzybopodobnych organizmów wzbudza ostatnio duże zainteresowanie badaczy, a eksperymenty przeprowadzone na śluzowcach zakończyły się stworzeniem pierwszego biologicznego robota (plasmobota).
„…Plasmobot, na początku będzie potrafił wykonywać bardzo proste czynności takie, jak: wykrywanie obiektów i omijanie ich w najprostszy możliwy sposób czy po prostu przenoszenie małych obiektów, trasą wcześniej wyznaczoną przy pomocy świateł i pól elektromagnetycznych. Na razie jest to jednak tylko teoria, ale angielscy naukowcy spekulują, że w przyszłości ich "robot" może być wykorzystywany w ludzkim ciele, na przykład po to, aby dostarczać leki w ściśle określone miejsca w naszym organizmie. Według angielskich uczonych w przyszłości robot" może być wykorzystywany w ludzkim ciele, na przykład po to, aby dostarczać leki w ściśle określone miejsca w naszym organizmie…” (źródło http://mobile.gadzetomania.pl/33147)

Dr Ewa Sucharzewska
Autorka jest adiunktem w Katedrze Mykologii na Wydziale Biologii i Biotechnologi Uniwersystetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Materiał pozyskaliśmy za zgodą autorki z bloga Zakochani w grzybach: http://mikologia.blogspot.com


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jaśniepan #1889367 | 88.156.*.* 23 gru 2015 19:05

    Ciekawy artykuł, tylko pod koniec z tym robotem coś się pokiełbasiło.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również