Rusałka drzewoszek

Królestwo
zwierząt
Typ
stawonogi
Gromada
owady
Podgromada
uskrzydlone
Rząd
motyle
Rodzina
rusałkowate
Rodzaj
Nymphalis
Gatunek
Rusałka drzewoszek

Rusałka drzewoszek

Kategoria
Zwierzęta > Owady
Nazwa łacińska
Nymphalis xanthomelas
Motyl z rodziny rusałkowatych, bardzo podobny do rusałki wierzbowca i rusałki pokrzywnika.
W odróżnieniu od wierzbowca, drzewoszek ma białą, półksiężycowatą plamkę w okolicach wierzchołka przedniego skrzydła. Wierzch ciemnobrązowy z licznymi rozjaśnieniami, spód czarno-brązowy, maskujący. Ważną cechą rozpoznawczą są żółte nogi. Długość przedniego skrzydła około 3 cm.
Lata od lipca do czerwca, z przerwą na sen zimowy, który odbywa w dziuplach, ruderach, na strychach i w piwnicach.
Gąsienica jest czarna, kolczasta, z brązowymi plamkami. Żyje we wspólnym oprzędzie. Żeruje na wierzbie iwie i wierzbie białej. Poczwarka jest szaro-brązowa, wisząca, niejednokrotnie fioletowa. Imago jest wytrzymały, choć wrażliwy na zanieczyszczenia.

Obszar występowania

Od Europy Środkowej po Japonię. W Polsce gatunek zdecydowanie rzadki, występujący wyłącznie na nizinach, częściej na wschodzie (lokalnie na Dolnym Śląsku).
Preferuje widne lasy liściaste i mieszane, raczej niespotykany w sadach owocowych. Na wsiach wygrzewa się w słońcu, siedząc na składach drewna, stodołach itp. Chętnie spija sok wyciekający z owoców i zranionych drzew, nie gardzi padliną. Często odpoczywa także na mokrej glebie, skąd również pobiera płyny. Rzadko odwiedza kwiaty.

Zobacz również